100 tysięcy nowych miejsc pracy dla młodych Polaków powstanie dzięki Narodowemu Programowi Praca dla Młodych. Program to jeden z elementów zapowiadanej przez prezydenta Bronisława Komorowskiego strategii „Dobry start dla młodych”.

Polska jest w Unii Europejskiej wiceliderem spadku bezrobocia wśród ludzi młodych – tak wynika z danych europejskiego urzędu statystycznego Eurostat za lata 2007 – 2015. Spośród państw Unii Europejskiej wyprzedzają nas jedynie Niemcy. Bezrobocie wśród młodych udało się obniżyć jeszcze tylko Malcie. We wszystkich pozostałych krajach Unii Europejskiej stopa bezrobocia wśród młodzieży wzrosła.

Mimo poprawy sytuacji na rynku pracy, zatrudnienia wciąż nie ma ponad pół miliona młodych Polaków, którzy nie ukończyli jeszcze 30 lat. Z myślą o nich powstał Narodowy Program Praca dla Młodych – jeden z elementów zapowiadanej strategii „Dobry start dla młodych”.

Z programu będą mogli skorzystać absolwenci szkół zawodowych, ponadgimnazjalnych i wyższych, którzy szukają pracy i nie ukończyli jeszcze 30 lat. To w sumie ponad 100 tys. osób, które otrzymają gwarancję dwuletniego zatrudnienia już w 2016 roku.

Młodzi ludzie sami będą mogli wybrać pracodawcę. Zachętą do ich zatrudnienia będzie dofinansowanie do wynagrodzenia w wysokości płacy minimalnej (wraz ze wszystkimi składkami i podatkiem) przez pierwszy rok. W zamian firma zobowiąże się do utrzymania miejsca pracy przez co najmniej kolejne 12 miesięcy.

W sumie pracodawca będzie mógł otrzymać nawet ponad 26 tys. zł dofinansowania. Warunkiem jest zatrudnienie młodego pracownika na umowie o pracę. Dofinansowanie nie obejmie umów zlecenie, o dzieło i samozatrudnienia.

Narodowy Program Praca dla Młodych będzie finansowany z Funduszu Pracy i środków europejskich. Jego koszt w 2016 roku szacowany jest na 2,6 mld zł. Faktyczne koszty będą jednak niższe, bo część tej sumy wróci do budżetu w postaci podatków i składek.