Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego został złożony przez gminę Ząbkowice Śląskie wniosek o udzielenie dotacji na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków w ramach programu ˝Dziedzictwo kulturowe˝, priorytet: Ochrona zabytków, zadanie pn. ˝Ratunkowa rewitalizacja zabytkowych murów miejskich w Ząbkowicach Śląskich na odcinku od ul. Grunwaldzkiej do ul. B. Prusa, woj. dolnośląskie˝.

   Miejskie mury obronne wznoszone i modernizowane były w okresie od XIV w. do XVI w. Wykonano je z cegły oraz częściowo, w dolnych partiach, z kamienia. Obecnie zachowane są znaczne odcinki murów kurtynowych oraz relikty 10 baszt i 1 basteja. Wnioskiem objęty jest fragment murów wzdłuż ul. H. Sienkiewicza na odcinku 250 m. Mur ten jest kamienno-ceglany, zachowany w pełnej wysokości, z zamurowanymi blankami i strzelnicami z XV w. Korony murów i ceglane lico w tej części są silnie zerodowane.

   Przewidywany zakres prac objętych wnioskiem obejmuje opracowanie szczegółowej dokumentacji technicznej zabezpieczenia i renowacji murów obronnych i uzyskanie niezbędnych pozwoleń. Dodatkowo planowane roboty budowlane będą zakładały skucie luźnych elementów kamiennych i ceglanych lica murów, uzupełnienie cegłą gotycką ubytków w ceglanej części lica murów, odtworzenie cegłą gotycką zwieńczeń korony murów, montaż kotw spinających pionowe pęknięcia murów oraz spoinowanie ceglanych i kamiennych części lica murów. Wszystkie te działania mają na celu zabezpieczenie zabytku przed dalszą degradacją i uniknięcie katastrofy budowlanej ze względu na zły stan techniczny murów. Całkowity przewidywany koszt realizacji zadania: 400 000 PLN. Środki pozostające w dyspozycji ministra (kwota wnioskowana): 400 000 PLN.

   Szanowny Panie Ministrze! Stan zachowania zabytku wymaga pilnych prac zabezpieczających i ratunkowych. Mur obronny ma wielką wartość historyczną. Jest on doskonałym przykładem średniowiecznego systemu obronnego miasta, który zachował się na prawie całym obwodzie. Jego zachowanie i odrestaurowanie stworzy możliwość odpowiedniego wyeksponowania zabytku. Liczne ubytki w koronie muru oraz silnie zerodowane ceglane lico powodują zagrożenie dla osób korzystających z parku miejskiego, który jest niezwykle często uczęszczany i znajduje się w pobliżu murów miejskich. Podjęcie niezwłocznych prac konserwatorskich zostało zalecone w opracowaniu ˝Ocena stanu technicznego miejskich murów obronnych w Ząbkowicach Śląskich˝ autorstwa dr. inż. arch. Macieja Małachowicza, wykonanym w styczniu i lutym 2012 r. Autor wskazuje na niebezpieczeństwo w przypadku niepodjęcia prac renowacyjnych.

   Szanowny Panie Ministrze! Czy rzeczony wniosek, jeśli spełni wymogi formalne, ma szanse na dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego?

   Z poważaniem

   Poseł Monika Wielichowska

   Warszawa, dnia 12 kwietnia 2012 r.