Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

- wiąże się z cierpieniem chorego, a przecież rolą państwa jest zabezpieczenie jak najlepszej egzystencji obywateli oraz ich bezpieczeństwa zdrowotnego,

- wiąże się z dużymi kosztami terapii: leczenie szpitalne, często zabiegi operacyjne, leczenie farmakologiczne, wieloletnia opieka specjalistyczna,

- brak możliwości wykonywania pracy, co obciąża system ubezpieczeń społecznych: czasowa lub trwała niezdolność do pracy, świadczenia opiekuńcze, pielęgnacyjne, rehabilitacyjne, a nawet rentowe,

- chore społeczeństwo to niezadowolone i biedne społeczeństwo.

Obecna sytuacja wymaga jak najszybszego podjęcia działań polegających na wprowadzeniu pakietu corocznych obowiązkowych badań profilaktycznych realizowanych przez lekarzy rodzinnych. Pomogą one wcześniej wykryć zagrożenia i niebezpieczeństwa zdrowotne. Ponadto dadzą szansą na całkowite wyleczenie, a szybkie podjęcie leczenia może uratować życie.

Badania te pomogą ocenić stan poszczególnych organów, jak również dadzą obraz funkcjonowania całego organizmu. Dzięki nim można będzie wykryć niedającą jeszcze żadnych objawów chorobę, zahamować postęp już istniejącej choroby, a w konsekwencji uniknąć ogromnych kosztów, jakie wiążą się ze zbyt późno postawioną diagnozą i podjętym leczeniem. I to co najważniejsze – zaoszczędzą cierpień wielu ludziom!

W Polsce na diagnostykę laboratoryjną wydaje się pięciokrotnie mniej niż w Europie Zachodniej i ośmiokrotnie mniej niż w USA. Pozornie oszczędzając na badaniach laboratoryjnych naraża się pacjentów na poważne problemy zdrowotne, a skarb państwa na bardzo poważne wydatki związane z chorobą i jej leczeniem. A przecież oczywistym jest, że na zdrowiu nie wolno oszczędzać!

W związku z powyższym kieruję do Pana Ministra następujące pytania:

1. Czy Pan Minister zauważa niepokojącą tendencję w Polsce, polegającą na diagnozowaniu pacjentów i wykrywaniu chorób dopiero w zaawansowanym ich stadium?

2. Czy Pan Minister dostrzega problem polegający na zbyt późno przeprowadzanej diagnostyce w związku z brakiem systematycznych badań profilaktycznych?

3. Czy Pan Minister zamierza wprowadzić pakiet nieodpłatnych dla pacjenta obowiązkowych badań profilaktycznych realizowanych przez lekarzy rodzinnych w celu zwiększenia wykrywalności chorób we wczesnej ich fazie i zmniejszenia wydatków związanych ze zbyt późno podjętym leczeniem?

4. W jaki sposób zamierza Pan Minister zabezpieczyć prawnie możliwość korzystania przez pacjentów z pakietu nieodpłatnych badań profilaktycznych realizowanych przez lekarzy rodzinnych?

Z poważaniem

Poseł na Sejm RP

Barbara Bartuś