Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowna Pani Marszałek,

w odpowiedzi na przekazaną interpelację Pani Moniki Wielichowskiej, Posłanki na Sejm RP, nr 34383, w sprawie konieczności modernizacji linii kolejowej nr 276 na odcinku Wrocław – Kłodzko, przedstawiam poniższą informację.

Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju uznaje za celowe wspieranie inicjatyw służących rozwojowi i poprawie funkcjonowania transportu kolejowego. Prowadzona obecnie na sieci modernizacja infrastruktury kolejowej obejmuje szeroki zakres robót, którego celem nadrzędnym jest gruntowna poprawa jej stanu technicznego. Wspólny wysiłek Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju oraz zarządcy infrastruktury kolejowej PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. już spowodował wyraźną poprawę jakości podróżowania na wielu odcinkach linii kolejowych w Polsce. Realizowane, jak również zaplanowane w perspektywie 2014–2020, zadania inwestycyjne kontynuują projekty rozpoczęte w ramach Wieloletniego Programu Inwestycji Kolejowych do roku 2015 i mają na celu poprawę lub przywrócenie parametrów konstrukcyjnych linii kolejowych, umożliwiając skrócenie czasu przejazdu, poprawę oferty i zwiększenie konkurencyjności kolei, w tym usprawnienie przewozów w ruchu krajowym i regionalnym.

Projekty pn. Prace na linii kolejowej C-E 59 na odcinku Wrocław – Kamieniec Ząbkowicki (o szacunkowej wartości 500 mln zł) oraz pn. Prace na linii kolejowej C-E 59 na odcinku Kamieniec Ząbkowicki – Międzylesie (o szacunkowej wartości 320 mln zł) znajdują się na liście rezerwowej Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku (KPK). Dokument ten został przyjęty przez Radę Ministrów dnia 15 września br. Jest to program wieloletni określający wielkość i źródła finansowania zadań wskazanych w dokumentach strategicznych w zakresie transportu kolejowego.

Lista zadań w KPK w grupie projektów Funduszu Spójności realizowanych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i instrumentu „Łącząc Europę” oraz w grupie projektów Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia została opracowana w oparciu o listę projektów kolejowych znajdującą się w Dokumencie Implementacyjnym do Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.). Dokument ten, poddany konsultacjom społecznym w I kwartale 2014 r. i przyjęty uchwałą Rady Ministrów dnia 24 września 2014 r., określa kierunki wykorzystania środków unijnych na zadania infrastrukturalne w latach 2014–2020. Zawiera on ranking projektów i co za tym idzie kolejność w przypisywaniu środków z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko i instrumentu „Łącząc Europę”. Podział tej listy na podstawową i rezerwową w projekcie KPK jest efektem dostępnej alokacji środków Unii Europejskiej na lata 2014–2020 oraz możliwych do zaangażowania środków krajowych.

Należy zaznaczyć, że w przypadku wygospodarowania oszczędności przy realizacji inwestycji z listy podstawowej, realizowane będą projekty z listy rezerwowej – determinantem wyboru projektów będzie stopień ich przygotowania do realizacji oraz całkowita pula dostępnych środków finansowych. Niezależnie od klasyfikacji inwestycji na liście rezerwowej, PKP PLK S.A. prowadzi dla części projektów prace przygotowawcze, aby w przypadku uwolnienia środków było możliwe niezwłoczne złożenie wniosku o dofinansowanie i wdrożenie danego projektu do realizacji.

Łączę wyrazy szacunku,

Sławomir Żałobka

Podsekretarz Stanu