Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Władze zespołu MLKS Roltex Zawisza Sulechów jeszcze w trakcie sezonu zgłosiły chęć rywalizacji w Orlen Lidze, w której rozgrywa się walka o Puchar Polski. Jest to liga z założenia otwarta na nowe drużyny, pod warunkiem, że spełnią kryteria zawarte w regulaminie. Zespół ubiegający się o miejsce w tej elitarnej lidze musi wykazywać ponadprzeciętne umiejętności, wolę walki oraz potencjał sportowy, który zapewni rozgrywki na najwyższym poziomie. Oprócz tego wymagane jest płynność finansowa klubu i zdolność do poniesienia kosztów uczestnictwa w rozgrywkach Ligi. Wszystkie wymogi wobec drużyny ubiegającej się o wejście do Orlen Ligi znajdują się w §13 Regulaminu Profesjonalnego Współzawodnictwa.

Niezrozumiałą więc zostaje decyzja zarządu Polskiego Związku Piłki Siatkowej, w której pomimo spełnienia wymaganych warunków przez MLKS Roltex Zawiszę Sulechów odmówiono klubowi przystąpienia do rywalizacji w Orlen Lidze. Oczywiście nie był to jedyny zespół ubiegający się o awans – wniosek złożyły też drużyny Budowlani Volley Toruń oraz ŁKS Commercecon Łódź, jednak pierwszeństwo przysługuje siatkarkom z Sulechowa dzięki zajętemu przez nie pierwszemu miejscu w tabeli. Swoją decyzję Prezes Zarządu PLPS S.A., Pan Jacek Kasprzyk, tłumaczy następująco Po dogłębnej analizie obecnej sytuacji, mając na uwadze rok kwalifikacji olimpijskich uznaliśmy jednak, że trzy aspirujące do ORLEN Ligi zespoły nie wyprzedzają w tej chwili pod względem organizacyjnym, finansowym czy też potencjału sportowego ekip, które już rywalizują w najwyższej klasie rozgrywkowej.”

Decyzja ta oburzyła nie tylko drużyny i ich władze, ale również media i samych kibiców. Podniosły się liczne głosy zarzucające Zarządowi PLPS zaplątanie w „układy” oraz „kolesiostwo” zwłaszcza w nawiązaniu do sytuacji drużyny KS Pałac Bydgoszcz, która już drugi sezon zajmuje ostatnie miejsce w tabeli, nie spełniając warunku postawionego w §14 pkt. 5 Regulaminu Profesjonalnego Współzawodnictwa, który mówi, że Zarządzający może nie dopuścić Klubu do rozgrywek Ligi w następnym sezonie rozgrywkowym gdy klub prezentuje poziom sportowy, obniżający atrakcyjność rozgrywek ligowych, za który uznaje się wygranie przez drużynę mniej niż 5 meczów w sezonie, przy jednoczesnym przegraniu większości meczów w stosunku 3 : 0 lub 3 : 1, a także zajęcie ostatniego miejsca w tabeli rozgrywek Ligi na koniec sezonu. Opinia publiczna wyraża także wątpliwości czy zespół z Bydgoszczy gromadzi wystarczającą ilość kibiców w trakcie meczy rozgrywanych na ich hali sportowej.

Oczywiście nie ma pewności czy drużyna Zawiszy godnie zastąpiłaby w czysto sportowym kontekście zespół z Bydgoszczy, jednak skoro siatkarki KS Pałac dwa razy z rzędu nie wykorzystały danej im szansy, to czy szansa ta nie należy się siatkarkom z Sulechowa? Warto wspomnieć, że drużyna z Sulechowa na decyzję Zarządu czekała dłużej niż określa regulamin, co wpłynęło negatywnie nie tylko na wizerunek władz PZPS, ale również opóźniła i utrudniła podejmowanie przez klub decyzji na następny sezon.

Obecnie drużyna MLKS Roltex Zawisza Sulechów czeka na decyzje sądu odwoławczego przy PZPS gdzie zaskarżono decyzję w sprawie ich awansu.

W związku z przedstawioną w tej interpelacji sytuacją uprzejmie proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Jakie jest zdanie Pana Ministra na temat dalszego rozwoju siatkówki kobiet w Polsce, skoro nagrodą za zwycięstwo w I lidze nie jest możliwość awansu?
  2. Czy podziela Pan zdanie, że decyzje Zarządu w sprawie odrzucenia wniosku zespołu MLKS Roltex Zawisze Sulechów oraz innych ubiegających się o awans drużyn powinny być jawne i dokładnie uzasadnione?
  3. Czy w opinii kierowanego przez Pana resortu brak konkretnego uzasadnienia decyzji Zarządu nie wpływa negatywnie na wizerunek Polskiej siatkówki?