Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowna Pani Minister,

zwracam się z interpelacją w sprawie konieczności umieszczenia w projekcie rządowym inwestycji kolejowych, niezbędnych do budowy Wrocławskiej Kolei Aglomeracyjnej, które zostały pominięte przy sporządzaniu listy podstawowej Krajowego Programu Kolejowego do 2023 r. W projekcie tym nie uwzględniono ważnych dla Dolnego Śląska inwestycji zakładających modernizację linii kolejowych, kluczowych nie tylko z punktu widzenia przemieszczających się do Wrocławia mieszkańców okolicznych miast, ale też pozwalających odciążyć wrocławskie ulice od nieustanie rosnącego ruchu samochodowego i dających mieszkańcom miasta oraz okolicznych powiatów prawdziwą alternatywę w wyborze środka komunikacji. Na liście podstawowej rządowego programu, zdaniem mieszkańców Aglomeracji Wrocławskiej oraz władz samorządowych, powinna się przede wszystkim znaleźć linia Wrocław - Oleśnica - Kluczbork. Na priorytetowe potraktowanie zasługują również linie w kierunku Wołowa i Rudnej oraz Strzelina i Kłodzka, których stan techniczny uniemożliwia szybkie kursowanie po nich pociągów. W związku z powyższym proszę udzielenie odpowiedzi na zasadnicze pytania w tej sprawie:

  1. Czy na liście podstawowej Krajowego Programu Kolejowego uwzględnione zostanie finansowanie linii nr 143 Wrocław Mikołajów - Wrocław Nadodrze - Oleśnica – Kluczbork ?
  2. Czy dofinansowanie modernizacji linii C-E-59 Wrocław - Strzelin - Kamieniec Ząbkowicki zostanie umieszczone na liście podstawowej przedmiotowego programu ?
  3. Czy finansowanie naprawy linii Wrocław - Brzeg Dolny - Wołów – Rudna, której część zamknął Urząd Transportu Kolejowego ze względu na zagrażający bezpieczeństwu stan techniczny zostanie umieszczone na liście podstawowej przedmiotowego programu ?
  4. Jakie kryteria powinna spełnić linii 751 Wrocław Gądów - Wrocław Zachodni by zostać umieszczona na liście podstawowej przedmiotowego programu?

Uzasadnienie:

Miasto Wrocław z wrocławskim obszarem metropolitarnym rozwija się szybko i prężnie. Niezbędne staje się więc przeprowadzenie szeregu kluczowych inwestycji, które w krótkim czasie pomogą uatrakcyjnić i upowszechnić przejazdy kolejowe. Kolej z powodzeniem może stać się interesującym dla mieszkańców środkiem transportu wewnątrz i w okolicach miasta, odciążając aglomerację od nadmiernego ruchu samochodowego.

Linia kolejowa Wrocław – Kluczbork przebiegająca przez Oleśnicę, poza swoim kluczowym znaczeniem dla transportu regionalnego (Oleśnica jest największym z ośrodków usytuowanych w bliskim sąsiedztwie Wrocławia) jest ważna dla przewozów miejskich ponieważ dociera do wielu obszarów miasta, które posiadają problem z komunikacją obszarów miasta. Obecnie na linii tej pociągi zwalniają nawet do 20 km/h, co sprawia, że jej atrakcyjność dla przemieszczającego się mieszkańca jest niewielka w porównaniu z tym co można by osiągnąć po jej gruntowym remoncie (pociągi osiągałyby prędkość powyżej 100 km/h). Remont tej trasy jest połączony z poszerzeniem wiaduktu przy ul. Długiej. Odstąpienie od przebudowy wiaduktu uniemożliwi budowę linii tramwajowej, ponieważ w obecnym stanie wiadukt jest zbyt wąski dla tego środka transportu.

Linia kolejowa Wrocław – Wołów – Rudna jest obecnie na wielu jej odcinkach nieczynna ze względu na zły stan techniczny. Obecnie brakuje funduszy na zapewnienie mieszkańcom miast i gmin położonych w jej pobliżu efektywnego transportu zastępczego w kierunku Wrocławia. Najbardziej rozsądnym z możliwych rozwiązań tego problemu - również z finansowego punktu widzenia, jest projekt remontu istniejącej trakcji.

Rewitalizacja trasy Wrocław – Strzelin jest od dawna jednym z głównych kierunków rozwoju kolei dolnośląskich. Dalszy remont trasy usprawni komunikacje stolicy województwa zarówno z Kamieńcem Ząbkowickim i Międzylesiem, jak i Republiką Czeską. Zaniechanie inwestowania w tę linię kolejową może doprowadzić z kolei do jej dalszej degradacji, co ostatecznie może zakończyć się częściowym jej zamknięciem. Dla transportu miejskiego trasa ta ma znaczenie, ponieważ tylko dzięki jej modernizacji będzie mógł powstać wyczekiwany przystanek kolejowy na osiedlu Jagodno, który jest w stanie przynajmniej w części rozwiązać problemy komunikacyjne jednego z najszybciej rozbudowujących się osiedli we Wrocławiu.

Linii 751 Wrocław Gądów - Wrocław Zachodni ma szczególne znaczenie dla transportu miejskiego, ponieważ brak wiaduktów, których budowa łączy się z modernizacja trasy, wykluczy możliwość stworzenia trakcji kolejowej, która w przyszłości ma objąć swoim zasięgiem osiedle Muchobór.

Z poważaniem

Aldona Młyńczak

Poseł na Sejm RP