Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację (SPS-023-3221/12) pani poseł Anny Paluch oraz grupy posłów w sprawie prywatyzacji Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica SA z siedzibą w Niedzicy (spółka) uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

   Zgodnie z ustawą z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397, ze zm.) minister skarbu państwa jest organem upoważnionym do zbywania akcji/udziałów Skarbu Państwa. Ponadto Rada Ministrów w drodze rozporządzenia z dnia 30 maja 2011 r. w sprawie szczegółowego trybu zbywania akcji Skarbu Państwa (Dz. U. Nr 114, poz. 664) upoważniła ministra skarbu państwa do wyboru trybu sprzedaży akcji/udziałów spółek Skarbu Państwa, biorąc pod uwagę w szczególności stopień skomplikowania planowanej transakcji, a także wielkość i kondycję ekonomiczno-finansową danej spółki. Warto zauważyć, iż minister skarbu państwa w ramach prywatyzacji zbywa akcje lub udziały spółek Skarbu Państwa, a nie nieruchomości. W sytuacji, jeżeli druga strona akceptuje nabycie akcji lub udziałów niezależnie od aktualnego stanu prawnego, MSP nie ma podstaw do zamknięcia prowadzonej procedury.

   Akcje spółki zbywane są w trybie negocjacji na podstawie publicznego zaproszenia. Obecnie w procesie prywatyzacji spółki wyłączność negocjacyjną do dnia 19 kwietnia 2012 r. posiada spółka Energo-Pro a.s. z siedzibą w Svitavy, Czechy. Decyzja o udzieleniu wyłączności negocjacyjnej temu podmiotowi została podjęła po dokonaniu oceny wszystkich złożonych ofert na nabycie akcji tej spółki. Oferta Energo-Pro a.s. została wybrana, ponieważ zawierała najkorzystniejsze warunki transakcji, w szczególności cenę za akcje spółki, oraz gwarantowała sfinansowanie tej transakcji.

   Pragnę przypomnieć, że Zespół Zbiorników Wodnych Czorsztyn-Niedzica-Sromowce Wyżne został zaprojektowany i wykonany w celu prowadzenia gospodarki wodnej, w tym ochrony przeciwpowodziowej, jak i produkcji energii elektrycznej oraz działalności rekreacyjnej. W chwili obecnej wszystkie wymienione powyżej zadania są z powodzeniem realizowane. W związku z powyższym nie może być mowy o wykorzystaniu Zespołu Zbiorników Wodnych Czorsztyn-Niedzica-Sromowce Wyżne w sposób sprzeczny z celem budowy.

   Bezpieczeństwo i ochrona przed powodzią jest zapewniona poprzez eksploatację Zespołu Zbiorników Wodnych Czorsztyn-Niedzica-Sromowce Wyżne zgodnie z udzielonym pozwoleniem wodnoprawnym zatwierdzającym instrukcję gospodarki wodnej w warunkach normalnej eksploatacji i instrukcję gospodarki przeciwpowodziowej.

   Ponadto sposób eksploatacji budowli hydrotechnicznych określają przepisy ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 145) oraz przepisy ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, ze zm.).

   Zgodnie z ww. przepisami prawa zmiana właściciela zbiornika retencyjnego nie powoduje zmiany funkcji, jakie pełni ten zbiornik. Nowy właściciel jest następcą prawnym i do czasu uzyskania nowego pozwolenia wodnoprawnego działa w oparciu o obowiązujące w tym zakresie dokumenty.

   Powyższe informacje potwierdzają fakt bezwzględnej konieczności przestrzegania przez każdego właściciela spółki (obecnego czy nowego) obowiązującego prawa przy planowaniu i realizacji interesów biznesowych.

   Dziękując za zainteresowanie procesem prywatyzacji spółki ZEW Niedzica SA z siedzibą w Niedzicy, chciałbym wyrazić nadzieję, że udzielona odpowiedź na interpelację poselską będzie satysfakcjonująca.

   Z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Tomasz Lenkiewicz

   Warszawa, dnia 6 kwietnia 2012 r.