Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Warszawa, 24-04-2015

W odpowiedzi na interpelację Pana Posła Waldemara Sługockiego z dnia 4 marca 2015 r. (nr 31439), w sprawie działań Ministerstwa Zdrowia w stosunku do uprawnień zawodowych techników farmaceutycznych, proszę o przyjęcie poniższego stanowiska.

W związku z propozycją zmiany art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne (Dz. U. Z 2008 r. Nr 45, poz. 271, z późn. zm.) przedstawioną podczas posiedzenia podkomisji nadzwyczajnej do poselskiego projektu ustawy o zmianie ustaw – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw (druk 2997) uprzejmie informuję, iż poprawka poselska nie zmienia zakresu dotychczasowych uprawnień techników farmaceutycznych. Należy podkreślić, iż omawiana poprawka miała charakter wyłącznie „techniczny” i ukierunkowana była jedynie na doprecyzowanie, gdzie należy poszukiwać wykazu substancji bardzo silnie działających, o których mowa w art. 91 ust. 1 ustawy – Prawo farmaceutyczne.

Wykaz substancji bardzo silnie działających znajduje się obecnie w Farmakopei Polskiej. Z tego względu w poprawce poselskiej zaproponowano, aby zmienić zapis zawarty w art. 91 ust. 1 pkt 1 wspomnianej ustawy, który stanowi, że technik farmaceutyczny, posiadający dwuletnią praktykę w aptece w pełnym wymiarze czasu pracy, może wykonywać w aptece czynności fachowe polegające na sporządzaniu, wytwarzaniu, wydawaniu produktów leczniczych i wyrobów medycznych, z wyjątkiem produktów leczniczych mających w swoim składzie substancje bardzo silnie działające określone w Urzędowym Wykazie Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, poprzez doprecyzowanie, że substancje bardzo silnie działające określa Farmakopea Polska. Urzędowy Wykaz Produktów Leczniczych dopuszczonych do obrotu na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej nie zawiera aktualnie odrębnego kwalifikatora zawartych w nim produktów do kategorii substancji bardzo silnie działających. Z tego względu zapis zawarty w art. 91 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo Farmaceutyczne wymaga modyfikacji.

W odniesieniu do protestu techników farmaceutycznych w przedmiocie formuły procedowania omawianego projektu, należy wskazać, że potrzebę zmiany w omawianym przepisie uznano za konieczną z powodu zgłaszania szeregu postulatów w tym względzie, w licznej korespondencji, jaka kierowana była do resortu zdrowia w związku z przeprowadzoną w pierwszym kwartale 2014 r. przez Narodowy Fundusz Zdrowia kontrolą koordynowaną w punktach aptecznych, której efekty przywiodły do przekonania, że zmiana w obrębie art. 91 ust. 1 pkt.1 wspomnianej wyżej ustawy jest niezbędna. W II kwartale 2014 r. procedowany wówczas rządowy projekt nowelizacji ww. ustawy (tzw. „projekt fałszywkowy”) pozostawał już na etapie rozpatrywania przez Stały Komitet Rady Ministrów i Rządowe Centrum Legislacji, co powodowało, że do projektu mogłyby zostać wniesione tylko modyfikacje wynikające z ustaleń tychże gremiów/urzędów (a nie jakiekolwiek poprawki). W związku z powyższym zaproponowana została poprawka do kolejnego projektu mającego na celu nowelizację ustawy z dnia września 2001 r. – Prawo farmaceutyczne, tj. do tzw. projektu „ustawy wywozowej”, która jest wszakże projektem poselskim o innej od projektów rządowych specyfice, nie uwzględniającej szerokich i rozłożonych w czasie konsultacji społecznych.

W związku z tym należy raz jeszcze podkreślić, że w opinii Ministerstwa Zdrowia proponowana zmiana w żaden sposób nie ogranicza dotychczasowych uprawnień techników farmaceutycznych, a postulaty sformułowane przez Związek Zawodowy Techników Farmaceutycznych RP oraz Izbę Gospodarczą Właścicieli Punktów Aptecznych i Aptek są bezprzedmiotowe.

W odpowiedzi na pytanie Pana Posła dotyczące zakresu uczestniczenia przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia w pracach nad przedmiotowym projektem nowelizacji Prawa Farmaceutycznego (druk nr 2997), uprzejmie informuję, że byli oni obecni i brali czynny udział w każdym posiedzeniu Komisji Zdrowia, uczestnicząc w spotkaniach w charakterze ekspertów.

Z upoważnienia

MINISTRA ZDROWIA

SEKRETARZ STANU

Sławomir Neumann