Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Warszawa, 30-03-2015

Szanowny Panie Marszałku,

w odpowiedzi na interpelacje numer 31330, 31331 oraz 31332 Posła na Sejm RP Pana Piotra Chmielowskiego w sprawie utrzymania porządku publicznego i ochrony przeciwpożarowej na Międzynarodowym Festiwalu Jazz Jamboree w Warszawie, Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Gospel w Osieku oraz festiwalu Warsaw Summer Jazz Days w Warszawie uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

Na wstępie należy podkreślić, że warunki bezpieczeństwa imprez masowych oraz zasady postępowania konieczne do jego zapewnienia określa ustawa z dnia 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych (t.j.: Dz. U. z 2013 r., poz. 611 z późn. zm.).

W świetle przepisów wskazanej ustawy, obowiązkiem organizatora jest m.in. zapewnienie porządku publicznego i bezpieczeństwa w czasie oraz miejscu przeprowadzania imprezy masowej, odpowiedniej liczby członków służb porządkowych i informacyjnych, w tym kierownika do spraw bezpieczeństwa, nadzorującego pracę ww. służb, a także pomocy medycznej. Ponadto należy wskazać, że organizator wydarzenia ponosi również koszty związane z działaniem służb porządkowych i informacyjnych, jak też udziałem w ramach asysty jednostek ochrony przeciwpożarowej.

W odniesieniu do trzech ostatnich edycji wskazanych w wystąpieniu festiwali należy zaznaczyć, że Międzynarodowy Festiwal Jazz Jamboree oraz festiwal Warsaw Summer Jazz Days organizowane były w obiektach na terenie Warszawy i nie były klasyfikowane jako imprezy masowe zgodnie z art. 3 pkt 1 lit. a ww. ustawy. Z wymienionych wydarzeń jedynie Międzynarodowy Festiwal Muzyki Gospel, którego trzy ostatnie edycje odbyły się w miejscowości Gniew, kwalifikowany był każdorazowo jako impreza masowa.

Zgodnie z danymi przekazanymi przez Komendę Główną Państwowej Straży Pożarnej (PSP) uprzejmie informuję, że trzy ostatnie edycje Międzynarodowego Festiwalu Jazz Jamboree oraz festiwalu Warsaw Summer Jazz Days nie były zgłaszane przez organizatorów do organów PSP. W związku z powyższym Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy nie organizowała ich zabezpieczenia przeciwpożarowego i nie wydawała opinii w zakresie możliwości przeprowadzenia ww. wydarzeń.

Podczas trzech ostatnich edycji ww. festiwali, jednostki PSP nie otrzymały zgłoszeń lub innych informacji o pożarach związanych ze wskazanymi wydarzeniami.

Natomiast w odniesieniu do Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gospel uprzejmie informuję, że zabezpieczenie przeciwpożarowe zapewniały ochotnicze jednostki ochrony przeciwpożarowej z terenu Miasta i Gminy Gniew. W latach 2012-2013 każdorazowo do zabezpieczenia przeciwpożarowego wyznaczono 72 strażaków, natomiast w 2014 roku - 54 strażaków. Podczas trzech ostatnich edycji nie odnotowano pożarów, jak również innych zagrożeń związanych ze wskazanymi wydarzeniami.

Odnosząc się natomiast do zapytania dotyczącego interwencji funkcjonariuszy Policji podczas omawianych festiwali, na wstępie pragnę podkreślić, że działania sił policyjnych zaangażowanych w zabezpieczanie imprez masowych zmierzają przede wszystkim do przeciwdziałania możliwym zagrożeniom polegającym na:

  • próbach zakłócenia porządku publicznego i niszczenia mienia na trasach dojścia i dojazdu na imprezę oraz rozejścia i rozjazdu po jej zakończeniu,
  • możliwości zakłócenia porządku publicznego i ekscesów chuligańskich w środkach transportu komunikacji publicznej,
  • próbach niszczenia infrastruktury miejskiej,
  • spożywaniu alkoholu w miejscach publicznych,
  • próbach wnoszenia na teren imprezy niebezpiecznych przedmiotów, alkoholu, narkotyków, środków odurzających itp.,
  • możliwości dążenia uczestników imprezy do konfrontacji między sobą oraz z siłami Policji, w miejscu odbywania się imprezy i na trasach przemieszczania się,
  • stwarzaniu niebezpiecznych sytuacji dla zdrowia, życia i mienia uczestników imprezy, jak i osób postronnych.

Pragnę poinformować, że w przypadku trzech ostatnich edycji Międzynarodowego Festiwalu Jazz Jamboree oraz Warsaw Summer Jazz Days, odbywających się w obiektach na terenie Warszawy za bezpieczeństwo uczestników odpowiedzialny był organizator.

Natomiast zapewnienie ładu i porządku publicznego na terenie podległym jednostkom organizacyjnym Komendy Stołecznej Policji właściwym dla miejsc odbywania się koncertów przebiegało w ramach codziennych służb patrolowo-obchodowych Policji.

Pragnę również dodać, że w przypadku trzech ostatnich edycji wskazanych festiwali odbywających się w Warszawie Policja nie podejmowała interwencji związanych z zakłócaniem porządku publicznego w trakcie ich przebiegu.

W odniesieniu do odbywającego się na terenie miejscowości Gniew Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gospel pragnę poinformować, że za utrzymanie porządku publicznego na terenie festiwalu odpowiedzialni byli pracownicy agencji ochrony wynajętej przez organizatora. Natomiast zabezpieczenie porządku publicznego wokół terenu, na którym odbywało się wskazane wydarzenie oraz dróg dojazdowych realizowali funkcjonariusze Policji z Komendy Powiatowej Policji w Tczewie.

W latach 2012-2014 na każdy dzień trwania festiwalu w Gniewie do zabezpieczenia porządku publicznego wyznaczonych było 23 pracowników agencji ochrony oraz 17 funkcjonariuszy Policji.

Ponadto uprzejmie informuję, że w przypadku trzech ostatnich edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Gospel Policja podjęła łącznie pięć interwencji związanych z zakłócaniem porządku publicznego w trakcie ich przebiegu.

Z poważaniem,

MINISTER

SPRAW WEWNĘTRZNYCH

z up. Piotr Stachańczyk

Sekretarz Stanu