Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Huta Stalowa Wola S.A., jako główny wykonawca 155 mm samobieżnej armatohaubicy „KRAB”, jest odpowiedzialna przed zamawiającym za realizację umowy. Wobec niemożności dostarczenia przez krajowy przemysł podwozia dla „KRAB”, HSW S.A. w dniu 5 września 2014 r. złożyła oświadczenie o braku możliwości jej wykonania zgodnie z warunkami obowiązującej umowy. Jednocześnie Huta, dążąc do wykonania zobowiązań ujętych w umowie oraz działając w ramach polityki zarządzania potencjałem produkcyjnym Polskiej Grupy Zbrojeniowej, ustalonej przez kierownictwo tej grupy, zwróciła się do Ministerstwa Obrony Narodowej z wnioskiem o dalszą realizację programu „REGINA”, w oparciu o pozyskaną od dostawcy zagranicznego licencję na produkcję podwozi. Ministerstwo Obrony Narodowej, mając na uwadze napiętą sytuację bezpieczeństwa związaną z trwającym konfliktem na Ukrainie, a także cele wynikające z zobowiązań sojuszniczych względem NATO, skutkujące pilną potrzebą osiągnięcia pożądanych zdolności operacyjnych (co jest warunkowane pozyskaniem dywizjonowych modułów ogniowych „REGINA”), zaakceptowało propozycję wykonawcy. Przy podjęciu decyzji uwzględniono również fakt, że pozyskanie technologii na produkcję tak nowoczesnego podwozia stworzy możliwość jej wykorzystania w procesie opracowania nowoczesnej platformy gąsiennicowej do innych systemów uzbrojenia, które zamierza się pozyskać.

Warunkiem realizacji umowy z wykorzystaniem podwozia koreańskiego jest pozytywny wynik „badań typu” pierwszej 155 mm sh „KRAB”, który będzie podstawą do uruchomienia produkcji przez HSW S.A. pozostałych haubic stanowiących kompletację modułu „REGINA”. Badania te przeprowadzone zostaną w terminie do dnia 30 czerwca 2016 r. Dostawa kompletnego pierwszego modułu „REGINA” powinna nastąpić do dnia 30 sierpnia 2017 r. Warto również podkreślić, że przedmiotowe podwozia produkowane są seryjnie przez firmę Samsung Techwin, która dostarczyła ponad tysiąc podwozi na potrzeby armii Korei Południowej dla haubic K9 Thunder. Licencję na ich produkcję posiada również turecka firma MKEK, która z powodzeniem zastosowała te podwozia (około 300 egz.) w haubicach T155 Firtina.

Odnosząc się do sposobu zaangażowania firmy Samsung Techwin informuję, że firma ta jest jedynie podwykonawcą w umowie na realizację pracy wdrożeniowej pt.: „155 mm dywizjonowy moduł ogniowy” o kryptonimie „REGINA”, którą zamawiający (Inspektorat Uzbrojenia) podpisał w 2008 r. z Hutą Stalowa Wola S.A. Zgodnie z tą umową HSW S.A., jako jej główny wykonawca, ponosi pełną odpowiedzialność za jej realizację i ma prawo włączać krajowe oraz zagraniczne instytucje naukowe, jak i inne przedsiębiorstwa, np. w charakterze podwykonawcy, dla jej terminowego i rzetelnego wykonania.

z up. Czesław MROCZEK

SEKRETARZ STANU