Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

Szanowny Pani Ministrze.

Zrzeszenie Gmin Województwa Lubuskiego wystosowało apel w sprawie podjęcia stosownych kroków zmierzających do rozwiązania postępujących problemów ze zwierzyną łowną. W stanowisku tym samorządowcy pragną zwrócić uwagę na problemy jednostek samorządu terytorialnego związane z dziko żyjącymi zwierzętami, w szczególności dzikami, które bardzo często żerują na terenach zamieszkiwanych przez ludzi. Ich obecność na terenach polskich wsi i miast wiąże się z zagrożeniem zdrowia i życia ich mieszkańców oraz ze znacznymi zniszczeniami w majtku komunalnym.

Autorzy przedmiotowego apelu podkreślają, że przepisy zarówno ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, jak i ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie wskazują na odpowiedzialność Skarbu Państwa za zwierzęta dziko żyjące wymienione w rzeczonych ustawach. Za Skarb Państwa odpowiadają z kolei na terenach obwodów łowieckich koła łowieckie, zaś poza obwodami, zarządy województw. Stąd też zdaniem przedstawicieli lubuskich gmin to nie jednostki samorządu terytorialnego odpowiadają za ewentualne szkody wywołane przez dziko żyjące zwierzęta. Jednak w rzeczywistości to właśnie gminy muszą zapobiegać zagrożeniom związanym z działaniem dzikich zwierząt i naprawiać wyrządzone przez nie szkody ponosząc przy tym znaczne koszty.

Za przykład mogą posłużyć niektóre tylko wydatki lubuskich jednostek samorządu terytorialnego:

  1. koszty naprawy boiska gminnego i terenów zielonych w Gminie Czerwieńsk wyniosły 7.000 zł;
  2. Gmina Gubin szacuje, że na doprowadzenie gminnych terenów zielonych, jak również boisk i placów zabaw, zbuchtowanych przez dziki do stanu poprzedniego potrzebne będzie ok. 24.000 zł;
  3. Gorzów Wlkp. poniósł koszty odłowu zwierzyny w wysokości 36.000 zł;
  4. Gmina Międzyrzecz wydała na naprawę zniszczonego boiska w miejscowości Pieski kwotę 18.000 zł;
  5. Gmina Torzym naprawiła kompleks sportowy „Orlik” za kwotę 18.000 zł;
  6. Gmina Zielona Góra - Miasto w latach 2013-2014 na odłowy dzików i lisów penetrujących osiedla mieszkalne, ogrody działkowe i tereny rekreacyjne oraz odstrzały redukcyjne wydatkowała z budżetu miasta około 100.000 zł.

Samorządowcy skupieni w Zrzeszeniu Gmin Województwa Lubuskiego zwracają również uwagę na utrudnione zapobieganie rozrostowi populacji zwierzyny wkraczającej na tereny nie objęte obwodami łowieckimi. Obecne przepisy nie zezwalają bowiem na prowadzenie kontrolowanych odstrzałów redukcyjnych na terenach miejskich, a jedynie ich odłów, który jest rozwiązaniem znacznie bardziej kosztownym i nie dającym gwarancji rozwiązania problemu. Stąd też postulują o zmianę przepisów tak aby możliwy był odstrzał redukcyjny zwierzyny dzikiej poza obwodami łowieckimi lub zwiększenie środków do dyspozycyjni zarządów województw na przeprowadzanie innych działań zapobiegających wchodzeniu zwierzyny łownej na tereny zamieszkane.

Oprócz tego lubuscy samorządowcy wskazują na istotny brak przepisów umożliwiających wypłatę odszkodowań za szkody wyrządzone przez zwierzęta leśne osobom prywatnym oraz jednostkom samorządu terytorialnego. Obecnie obowiązujące przepisy dają taką możliwość wyłącznie wtedy jeśli szkody zostały wyrządzone w obrębie gospodarstwa rolnego. Jednakże Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 21 lipca 2014 r. orzekł, że art. 126 ustawy o ochronie przyrody w sposób niezgodny z Konstytucją różnicuje ochronę prawną właścicieli nieruchomości.

W związku z przedstawioną w tej interpelacji sytuacją uprzejmie proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

  1. Czy kierowany przez Pana Ministra resort planuje wprowadzenie przepisów umożliwiających rekompensatę za szkody wyrządzone przez zwierzynę łowną jednostkom samorządu terytorialnego i właścicielom nieruchomości nie prowadzącym działalności rolniczej?
  2. Czy Ministerstwo Środowiska dysponuje danymi obrazującymi jakie koszty ponoszą samorządy w związku z obecnością dzikich zwierząt na terenach zamieszkanych przez ludzi?
  3. Czy Ministerstwo Środowiska planuje w najbliższych latach zwiększyć środki przeznaczone na zapobieganie wchodzeniu zwierząt leśnych na tereny zamieszkane przez ludzi?