Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

odpowiadając na interpelację poseł Elżbiety Rafalskiej nr 30320, w sprawie likwidacji bezpośredniego połączenia kolejowego na trasie Frankfurt – Słubice – Poznań, przekazaną w dniu 15 stycznia 2015 r., przedstawiam następujące informacje.

W roku 2015 limit dotacji do międzynarodowych kolejowych przewozów pasażerskich będący w dyspozycji Ministra Infrastruktury i Rozwoju jest niższy niż w latach poprzednich. W związku z tym konieczne było ograniczenie liczby połączeń zamawianych i dofinansowanych w ramach umów o świadczenie usług publicznych i redukcją objęto m.in. przewozy świadczone na odcinku Poznań – Frankfurt nad Odrą.

Na przedmiotowej trasie koszty ponoszone przez przewoźnika były wyższe niż przychody uzyskiwane ze sprzedaży biletów. Utrzymanie rozkładu jazdy na przedmiotowej trasie w kształcie z 2014 roku (tj. dwóch par pociągów kursujących codziennie) wymagałoby więc stałego dofinansowania ze strony ministra właściwego do spraw transportu lub innego organizatora publicznego transportu zbiorowego.

Należy zaznaczyć, że w celu zwiększenia liczby dotowanych połączeń kolejowych konieczne jest uprzednie zagwarantowanie przez organizatora przewozów odpowiednio wyższych środków budżetowych na pokrycie deficytu generowanego przez daną usługę. Dlatego też obecnie Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nie przewiduje zamawiania nowych międzynarodowych połączeń kolejowych. Niezależnie od powyższego bezpośrednia komunikacja kolejowa pomiędzy Frankfurtem i Poznaniem jest w dalszym ciągu realizowana pociągami międzynarodowymi uruchamianymi przez PKP Intercity SA.

Ponadto informuję, że kwestia utrzymania połączenia Poznań – Frankfurt była przedmiotem korespondencji z Zarządami Województw Wielkopolskiego i Lubuskiego, w której resort przedstawił stanowisko na temat braku możliwości dalszego finansowania połączenia z budżetu państwa. Strona samorządowa została poinformowana o tym, że w przypadku, gdy dane połączenie jest istotne z punktu widzenia potrzeb transportowych lokalnej społeczności, w świetle obowiązujących przepisów samorząd danego województwa ma możliwość zamawiania i dotowania tego rodzaju przewozów w granicach regionu jako ustawowy organizator publicznego transportu zbiorowego w strefie transgranicznej.

Z poważaniem