Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Marszałku! W nawiązaniu do pisma z dnia 25 listopada 2014 r. (sygn. SPS-023-29579/14) dotyczącego interpelacji posła na Sejm RP pana Waldemara Sługockiego w sprawie zmian w ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego uprzejmie informuję, że ww. ustawa została przyjęta przez Sejm RP w dniu 28 listopada 2014 r., a następnie podpisana przez prezydenta RP w dniu 5 grudnia 2014 r.

   Jednocześnie pragnę wskazać, że podczas procesu legislacyjnego nad przedmiotową ustawą Sejm RP na 77. posiedzeniu w dniu 10 października 2014 r. przyjął m.in. poprawkę poselską dotyczącą zamieszczenia w ww. ustawie przepisu przejściowego (w art. 123), który przewidywał utrzymanie możliwości rejestrowania stanu cywilnego oraz dokonywanie czynności z zakresu przedmiotowej rejestracji w oparciu o dotychczasowe przepisy prawa przez okres sześciu miesięcy po wejściu w życie ustawy. Należy przy tym wskazać, że z intencji autora poprawki wynikało, iż 6-miesięczny okres przejściowy dla równoległego prowadzenia rejestracji stanu cywilnego w centralnym systemie teleinformatycznym oraz przy wykorzystaniu dotychczas funkcjonujących w urzędach stanu cywilnego aplikacji alternatywnych zagwarantuje ciągłość realizacji zadań urzędów i obsługi obywatela po wejściu w życie ustawy. Istotne znaczenie ma również fakt, że wymieniony przepis prawa stanowił realizację zgłaszanych na poszczególnych etapach prac legislacyjnych nad ustawą postulatów strony samorządowej, stosownie do których utrzymanie aplikacji alternatywnych stanowi gwarancję continuum realizacji ustawowych zadań, w przypadku wystąpienia ewentualnych przerw czy awarii w pracy nowego systemu informatycznego.

   Ponadto uprzejmie informuję, że omawiany przepis przejściowy został zawarty w przyjętej przez Sejm RP w dniu 28 listopada 2014 r. ustawie Prawo o aktach stanu cywilnego w przeredagowanym brzmieniu w stosunku do poprzedzającego go zapisu, tj. art. 123 ustawy z dnia 10 października 2014 r. Obecnie przedmiotowy przepis przejściowy w sposób szczegółowy określa dokonywane przez kierownika urzędu stanu cywilnego czynności z zakresu rejestracji stanu cywilnego na podstawie dotychczasowych przepisów przez okres sześciu miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.

   W tym miejscu pragnę wskazać, że Rada Ministrów na posiedzeniu w dniu 9 grudnia 2014 r. przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o dowodach osobistych, ustawy o ewidencji ludności oraz ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego, który przewiduje zmianę terminu wejścia w życie ww. ustaw na dzień 1 marca 2015 r. W związku z powyższym obsługa obywateli w zakresie spraw dotyczących m.in. rejestracji stanu cywilnego w okresie od 1 stycznia do 1 marca 2015 r. będzie się odbywała zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa.

   Jednocześnie uprzejmie informuję, że Ministerstwo Spraw Wewnętrznych nie dysponuje analizami lub ekspertyzami dotyczącymi skutków prawnych stanowiących następstwa wdrożenia rozwiązania określonego w omówionym przepisie intertemporalnym.

   Odnosząc się natomiast do zagadnienia konsultacji przedmiotowej ustawy ze stroną samorządową, pragnę wskazać, iż były one prowadzone zarówno na etapie założeń do ustawy, jak i samego projektu ustawy. Uzgodnienia ww. projektu odbywały się zgodnie z procedurą i terminami określonymi w uchwale nr 49 Rady Ministrów z dnia 19 marca 2002 r. Regulamin pracy Rady Ministrów (M.P. Nr 13, poz. 221, z późn. zm.), a następnie od dnia 1 stycznia 2014 r. w uchwale nr 190 Rady Ministrów z dnia 29 października 2013 r. Regulamin pracy Rady Ministrów (M.P. poz. 979).

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Tomasz Szubiela

   Warszawa, dnia 17 grudnia 2014 r.