Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na pismo z dnia 7 sierpnia 2014 r. (znak: SPS-023-27939/14) dotyczące interpelacji posła Waldemara Sługockiego w sprawie planowanych zmian w systemie gospodarki odpadami komunalnymi poniżej przedstawiam odpowiedź na przedmiotową interpelację.

   Resort środowiska od początku wdrażania nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi gromadzi uwagi dotyczące praktycznego funkcjonowania ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (Dz. U. z 2013 r. poz. 1399) i wnikliwie je analizuje. Odnosząc się do pytania dotyczącego informacji posiadanych przez ministra środowiska w zakresie trudności występujących na szczeblu gminnym w zakresie gospodarowania odpadami komunalnymi, informuję, że z pozyskanych informacji wynika w szczególności konieczność poprawy jakości selektywnego zbierania odpadów komunalnych w celu zwiększenia pozyskiwania surowców wtórnych oraz zwiększenie nadzoru na realizacją przez odbierających odpady komunalne postanowień umowy zawartej z gminą.

   Mając na uwadze informacje przekazywane do resortu środowiska w ww. zakresie, zdecydowałem o powołaniu zespołu ds. analizy wdrażania ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który składał się ze wszystkich bezpośrednich odbiorców przepisów ustawy, a więc z przedstawicieli małych i dużych miast, gmin wiejskich, przedstawicieli urzędów marszałkowskich, właścicieli nieruchomości oraz przedsiębiorców realizujących zadania wynikające z ustawy. Zadaniem zespołu była kompleksowa analiza nowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi oraz przedstawienie ministrowi środowiska rekomendacji najlepszych możliwych rozwiązań, które będzie można wykorzystać w pracach legislacyjnych nad ewentualną zmianą przedmiotowej ustawy.

   W maju 2014 r. ww. zespół zakończył prace i opracował rekomendacje dotyczące zmian przepisów ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Przedstawiciele samorządów, przedsiębiorców odbierających odpady komunalne, mieszkańców oraz eksperci z zakresu prawa oraz gospodarki odpadami przekazali listę zagadnień, które uważają za szczególnie istotne w dyskusji nad zmianą ww. ustawy.

   Większość zaleceń ww. zespołu znalazła swoje odzwierciedlenie w poselskich projektach zmiany ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (druki nr 2377 i 2404). Postulaty te są zbieżne ze zgłaszanymi przez stronę samorządową uwagami dotyczącymi systemu gospodarowania odpadami komunalnymi. Poselskie projekty zmiany przedmiotowej ustawy uregulować mają najpilniejsze kwestie w celu ulepszenia funkcjonowania systemu.

   Rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach będzie szeroko konsultowany również ze stroną samorządową, tak aby uwzględniał istotę problemu prawidłowego i efektywnego zarządzania systemem zagospodarowania odpadów komunalnych przez gminy. W ramach prac nad zmianą ustawy zlecone zostało opracowanie ekspertyzy dotyczącej stawek opłat celem wdrożenia postanowień zawartych w wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 28 listopada 2013 r. (sygn. akt K 17/12) oraz analizowane są sprawozdania przekazane przez marszałków województw z realizacji zadań z zakresu gospodarowania odpadami komunalnymi.

   W związku z powyższym stwierdzić należy, że zmiana ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach odbywa się dwuetapowo. Trwają prace w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej nad poselskimi projektami zmiany ww. ustawy oraz w Ministerstwie Środowiska nad kompleksową zmianą systemu. Ewentualne wstrzymanie bieżących prac i rozpoczęcie kolejnej nowelizacji przedmiotowej ustawy mogłoby doprowadzić do niestabilności prawa, co jest niezmierne istotne z punktu widzenia przyszłych inwestycji w gospodarce odpadami komunalnymi.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Janusz Ostapiuk

   Warszawa, dnia 21 sierpnia 2014 r.