Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Marszałku! Odpowiadając na pismo SPS-023-27227/14 z dnia 9 lipca 2014 r., uprzejmie przedstawiam odpowiedź na interpelację posła Waldemara Sługockiego w sprawie planów przekształcenia Aresztu Śledczego w Nowej Soli w oddział zewnętrzny Aresztu Śledczego w Zielonej Górze.

   Wdrożenie działań polegających na przekształceniu małych, mieszczących się w starych obiektach zakładów karnych i aresztów śledczych ma na celu poprawę sytuacji finansowej więziennictwa.

   Przekształcenie jednostek penitencjarnych o pojemności normatywnej od 56 do 152 miejsc zakwaterowania w oddziały zewnętrzne innych, większych jednostek pozwoli zarówno na racjonalne zagospodarowanie infrastruktury, jak i również racjonalne wykorzystanie kadry, poprzez zmniejszenie liczby etatów wyższych oficerów Służby Więziennej.

   Zmiany restrukturyzacyjne w tym zakresie będą polegały na zniesieniu dziesięciu małych jednostek i połączeniu ich z dziesięcioma większymi, na zasadach wspólnego administrowania.

   Takie rozwiązanie pozwoli na zwiększenie możliwości zarządczych kierującego jednostką, optymalne wykorzystanie kadry oraz likwidację zbędnych pomieszczeń, np. tajnej kancelarii, archiwum zakładowego, kasy. Umożliwi to pozyskanie dodatkowych pomieszczeń, które będą mogły być wykorzystane w celu polepszenia warunków pracy funkcjonariuszy lub z przeznaczeniem na przekształcenie ich w cele mieszkalne dla osadzonych.

   Uwzględniając powyższe, do chwili obecnej dokonano następujących przekształceń. Z dniem 1 stycznia 2013 r. zarządzeniem ministra sprawiedliwości zniesiono Zakład Karny w Czersku (pojemność normatywna 68 miejsc) i przekształcono w Oddział Zewnętrzny Aresztu Śledczego w Chojnicach; z dniem 1 stycznia 2014 r. zarządzeniem ministra sprawiedliwości zniesiono Zakład Karny w Grodkowie (pojemność normatywna jednostki 96 miejsc) i na jego bazie został utworzony Oddział Zewnętrzny Zakładu Karnego w Brzegu; z dniem 1 maja 2014 r. zarządzeniem ministra sprawiedliwości zniesiono Areszt Śledczy w Chełmnie (pojemność normatywna jednostki 71 miejsc), który został Oddziałem Zewnętrznym Zakładu Karnego nr 2 w Grudziądzu.

   Reorganizacja jest realizacją koncepcji przedstawionej w piśmie dyrektora generalnego Służby Więziennej nr BIS-070-49/13/5609 z dnia 13 sierpnia 2013 r., tj. przekształcaniu małych aresztów śledczych i zakładów karnych w oddziały i oddziały zewnętrzne innych jednostek. W załączniku do pisma wskazano 10 jednostek penitencjarnych wytypowanych do zniesienia i przekształcenia ich w oddziały i oddziały zewnętrzne większych jednostek penitencjarnych. Przedstawiona koncepcja jest odpowiedzią na polecenie ministra sprawiedliwości zawarte w piśmie DB-III-311-169/13 z dnia 8 sierpnia 2013 r., w którym dyrektor generalny Służby Więziennej został zobowiązany do podjęcia skutecznych działań organizacyjnych, w tym likwidacji aresztów śledczych i zakładów karnych mieszczących się w starych obiektach, w celu poprawy sytuacji finansowej więziennictwa.

   Tytułem uzupełnienia pragnę poinformować, że przekształcenie małych jednostek penitencjarnych w oddziały zewnętrzne należące do większych jednostek nie będzie skutkowało zwolnieniem funkcjonariuszy i pracowników ze Służby Więziennej.

   Areszt Śledczy w Nowej Soli (pojemność normatywna jednostki 114 miejsc) został zakwalifikowany przez ministra sprawiedliwości do przekształcenia w Oddział Zewnętrzny Aresztu Śledczego w Zielonej Górze. Stosowny wniosek dyrektora generalnego Służby Więziennej został przesłany do ministra sprawiedliwości.

   Realizacja przedstawionej koncepcji wymaga czasu, aby w sposób racjonalny przeprowadzić reorganizację jednostek penitencjarnych, uwzględniając wszystkie skutki, zarówno finansowe, jak i kadrowe. Zakładany okres realizacji koncepcji to lata 2013-2015.

   Jeszcze raz należy podkreślić, że proponowana reorganizacja jednostek penitencjarnych nie jest tożsama z ich likwidacją.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Jerzy Kozdroń

   Warszawa, dnia 31 lipca 2014 r.