Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   W związku z licznymi skargami rolników w sprawie znacznych szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez zwierzęta łowne Rada Gminy Białopole przesłała na moje ręce swoje stanowisko, w którym apeluje o podjęcie natychmiastowych prac nad zmianą obowiązujących przepisów w celu przeciwdziałania rozmiarowi tych szkód.

   Wyrządzone głównie przez dziki szkody na gruntach położonych przy lasach uniemożliwiają produkcję płodów rolnych i znacznie przekraczają swoim poziomem szkody gospodarczo uzasadnione. Ten problem jest szczególnie dotkliwy dla rolników gminy Białopole, ponieważ powierzchnia lasów obejmuje ponad 35% powierzchni całej gminy. Rolnicy gospodarujący na tych terenach są w bardzo trudnej sytuacji materialnej. Szkody szacowane przez koła łowieckie są rażąco niskie, pokrywają tylko koszt materiału siewnego. Obecna sytuacja prawna jest niewłaściwa, ponieważ odszkodowania za wyrządzone szkody muszą wypłacać koła łowieckie, a wartość tych szkód szacują członkowie tych kół. Rolnicy są na pozycji przegranej w stosunkach z kołem łowieckim. O większe odszkodowanie mogą walczyć tylko w sądzie.

   W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy resort rozważa zmianę przepisów, tak aby przekazać wykonywanie zadań z zakresu wypłat odszkodowań za szkody łowieckie innej obiektywnej instytucji, np. izbom rolniczym, powiatom lub gminom?

   2. Czy ministerstwo rozważa utworzenie funduszu odszkodowawczego i powołanie niezależnych audytorów do szacowania szkód?

   3. Czy i ewentualnie kiedy resort wprowadzi system obowiązkowych ubezpieczeń (na wzór rolniczych) od szkód łowieckich dla rolników oraz dzierżawców i zarządców obwodów łowieckich od szkód powodowanych przez zwierzęta łowne?

   Z poważaniem

   Poseł Beata Mazurek

   Chełm, dnia 6 czerwca 2014 r.