Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Minister! Rada Pedagogiczna Medycznej Szkoły Policealnej im. Jadwigi Iżyckiej w Przemyślu przesłała do mojego biura poselskiego stanowisko i opinię, w której wyraża sprzeciw w związku z projektem rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2014 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego oraz argumentami uzasadniającymi potrzebę likwidacji niektórych kierunków kształcenia. W opinii rady pedagogicznej rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej jest kolejnym etapem eliminacji medycznych kierunków kształcenia zawodowego ze szkół policealnych. Na przestrzeni ostatnich 10 lat w szkołach policealnych zlikwidowano kształcenie pielęgniarek, położnych, techników analityki medycznej, techników fizjoterapii, dietetyków i ratowników medycznych. Zapisy zawarte w § 2 projektu rozporządzenia z dnia 30 kwietnia 2014 r. dotyczące zakończenia kształcenia w zawodach: technik farmaceutyczny, opiekunka dziecięca czy asystentka stomatologiczna w szkołach policealnych zdaniem pedagogów są bardzo krzywdzące w wielu aspektach.

   Rozporządzenie MEN z dnia 23 grudnia 2011 r. w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego i rozporządzenie MEN z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach wymagało od pedagogów medycznych szkół policealnych nakładu pracy oraz wydatkowania środków finansowych celem stworzenia możliwości organizacyjnych dla kształcenia konkretnych zawodów. Zawarte w uzasadnieniu rozporządzenia argumenty przemawiające za wygaszeniem kształcenia w zawodzie opiekunka dziecięca są sprzeczne zdaniem zainteresowanych z treścią art. 16 ustawy z dnia 4 lutego 2011 r. Dotychczasowy model kształcenia i potwierdzenia kwalifikacji w zawodzie opiekunki dziecięcej stanowił gwarancję przygotowania kompetentnych kadr wspomagających rozwój dziecka. Jak podnosi rada pedagogiczna, zawarta w uzasadnieniu informacja dotycząca odsetka absolwentów kierunku technik farmaceutyczny zdających egzamin potwierdzający kwalifikacje zawodowe (EPKZ) we wskazanych latach jest sprzeczna i zaniżona w porównaniu z informacjami zawartymi w sprawozdaniach CKE. Uogólnienie wyników zdawalności EPKZ, bez rozgraniczenia na szkoły publiczne i niepubliczne, jest krzywdzące dla szkół publicznych. Ze sprawozdań OKE Kraków wynika, że różnice te wynoszą około 20% na niekorzyść szkół publicznych. Zaprzeczeniem podawanych danych są także wyniki osiągane w Medycznej Szkole Policealnej w Przemyślu. W latach 2010-2013 do EPKZ przystąpiło 100% absolwentów, z czego 95% otrzymało dyplom potwierdzający kwalifikacje w zawodzie. Likwidacja proponowanych kierunków jest krzywdząca dla młodzieży pochodzącej z rodzin o niskim statusie ekonomicznym. Duża odległość od ośrodków akademickich uniemożliwi znacznej części młodzieży zdobycie wykształcenia zawodowego.

   W odniesieniu do powyższego zwracam się do Pani Minister z pytaniami:

   1. Czy Pani Minister posiada wiedzę o zapotrzebowaniu na rynku pracy na specjalistów likwidowanych kierunków?

   2. Jakie przesłanki skłoniły resort do podjęcia decyzji o likwidacji przedmiotowych kierunków w szkołach policealnych, skoro w 2011 r. zgodnie z rozporządzeniem MEN z dnia 7 lutego 2012 r. w sprawie podstawy programowej kształcenia w zawodach szkoły policealnych musiały ponosić nakłady finansowe, aby stworzyć możliwości organizacyjne dla kształcenia we wspomnianych zawodach?

   3. Jakie plany wobec przyszłości medycznych szkół policealnych ma resort, skoro z roku na rok ogranicza możliwości ich działania, a co za tym idzie - również ich rozwoju?

   Z poważaniem

   Poseł Marek Rząsa

   Przemyśl, dnia 2 czerwca 2014 r.