Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pana Krzysztofa Gadowskiego oraz pana Waldemara Sługockiego, posłów na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, w sprawie organizacji wczesnego wspomagania rozwoju dzieci (SPS-023-26621/14), uprzejmie informuję.

   Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka jest organizowane na podstawie przepisów rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 11 października 2013 r. w sprawie organizowania wczesnego wspomagania rozwoju (Dz. U. poz. 1257), w których wskazano, że organizowane jest ono w przedszkolach, szkołach podstawowych, w tym w specjalnych, w innych formach wychowania przedszkolnego, w ośrodkach, o których mowa w art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty, oraz w publicznej i niepublicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, które mają możliwość realizacji wskazań zawartych w opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, w szczególności dysponują środkami dydaktycznymi i sprzętem, niezbędnym do prowadzenia wczesnego wspomagania. Zasady prowadzenia wczesnego wspomagania rozwoju dziecka powinny zostać uregulowane w statucie danej jednostki systemu oświaty.

   Należy zauważyć, że do zadań zespołu wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, który powoływany jest przez dyrektora odpowiednio przedszkola, szkoły, ośrodka lub poradni lub osobę kierującą inną formą wychowania przedszkolnego, należy w szczególności:

   1) ustalenie, na podstawie opinii o potrzebie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka, kierunków i harmonogramu działań w zakresie wczesnego wspomagania i wsparcia rodziny dziecka;

   2) nawiązanie współpracy z podmiotem leczniczym lub ośrodkiem pomocy społecznej w celu zapewnienia dziecku rehabilitacji, terapii lub innych form pomocy, stosownie do jego potrzeb;

   3) opracowanie i realizowanie z dzieckiem i jego rodziną indywidualnego programu wczesnego wspomagania, z uwzględnieniem działań wspomagających rodzinę dziecka w zakresie realizacji programu, koordynowania działań specjalistów prowadzących zajęcia z dzieckiem oraz oceniania postępów dziecka;

   4) analizowanie skuteczności pomocy udzielanej dziecku i jego rodzinie, wprowadzanie zmian w indywidualnym programie wczesnego wspomagania, stosownie do potrzeb dziecka i jego rodziny, oraz planowanie dalszych działań w zakresie wczesnego wspomagania.

   Przepis § 4 ust. 1 cytowanego rozporządzenia wskazuje, że zajęcia te organizuje się w wymiarze od 4 do 8 godzin w miesiącu.

   Zespół wczesnego wspomagania rozwoju dziecka określa wymiar godzin zajęć w ramach wczesnego wspomagania rozwoju, kierując się przede wszystkim możliwościami psychofizycznymi i potrzebami dziecka.

   W ocenie Ministerstwa Edukacji Narodowej zespół wczesnego wspomagania ma możliwość zaplanowania swoich zadań w tygodniowym planie pracy przedszkola, szkoły i placówki. Wprowadzanie zmian legislacyjnych w tym zakresie nie wydaje się zatem konieczne.

   Projekt ww. rozporządzenia był przedmiotem uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych i nie zostały zgłoszone do niego uwagi sygnalizowane przez panów posłów.

   Mając na uwadze powyższe, podczas kolejnej nowelizacji przedmiotowego rozporządzenia zostanie dokonane rozpoznanie przedstawionego w interpelacji problemu.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Tadeusz Sławecki

   Warszawa, dnia 17 czerwca 2014 r.