Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Z publikacji, które ukazały się w ostatnich tygodniach w mediach1), wynika jasno, że w Polsce rośnie lawinowo liczba amputacji kończyn przeprowadzanych wśród pacjentów cierpiących na niedrożność naczyń krwionośnych spowodowanych miażdżycą. Według prof. Aleksandra Sieronia ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach ˝W naszym kraju przeprowadza się blisko 8 amputacji nóg na 100 tys. mieszkańców, w Danii - 2, a w Hiszpanii i Holandii - 1˝2). Drugą grupą chorych, która jest niezwykle zagrożona potencjalną amputacją kończyn, są cukrzycy. Szacuje się, że na miażdżycę choruje w Polsce ponad 1 mln osób, a na cukrzycę ok. 3 mln osób3). Taka ilość chorujących na cukrzycę powoduje duże prawdopodobieństwo, że część z nich w wyniku powikłań chorobowych może zapaść na tzw. stopę cukrzycową, co nierzadko kończy się amputacją kończyn.

   Jedną z przyczyn rosnącej liczby amputacji kończyn jest w opinii ekspertów wadliwy system wyceny procedur medycznych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. ˝Wycena amputacji (...) jest wysoka. W związku z tym wiele szpitali, w których funkcjonuje oddział chirurgii ogólnej, sięga po taką procedurę, by utrzymać się przy życiu. A trzeba postawić na diagnostykę. Niestety, zbyt wiele amputacji przeprowadza się bez diagnostyki układu naczyniowego w kończynie, choć jest do tego sprzęt˝ - wyjaśnia w rozmowie z portalem Termedia.pl dr hab. Wacław Kuczmik, prezes Polskiego Towarzystwa Chirurgii Naczyniowej4). Ponadto prof. Aleksander Sieroń zwraca uwagę, że decydenci w dziedzinie opieki zdrowotnej nie dostrzegają problemów medycznych i społecznych związanych z amputacjami kończyn, które ˝oznaczają (...) nie tylko wysokie koszty protez i rehabilitacji, ale też dramat pacjentów i rodzin, cios dla ich psychiki˝5).

   Zatem mając na uwadze powyższe oraz kierując się dobrem polskich pacjentów, zwracam się do Pana Ministra o udzielenie odpowiedzi na następujące pytania:

   1. Czy i jaki sposób Pan Minister zareagował na głosy ekspertów wskazujące, że liczba amputacji kończyn w Polsce nie jest uzasadniona wskazaniami medycznymi, a złą organizacją systemu wyceny procedur medycznych?

   2. Jaka jest liczba amputacji kończyn w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców w okresie ostatnich 10 lat?

   3. Jaka jest liczba amputacji kończyn w okresie ostatnich 10 lat z wyszczególnieniem poszczególnych województw?

   4. Jaka jest liczba amputacji kończyn w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców w innych krajach Unii Europejskiej w ostatnich 10 latach (z wyszczególnieniem poszczególnych lat)?

   5. Czy Ministerstwo Zdrowia lub Narodowy Fundusz Zdrowia kontrolują zasadność przeprowadzania zabiegów amputacji kończyn u pacjentów chorych na miażdżycę lub cukrzycę, a jeżeli tak, to w jaki sposób i jakie są wyniki takich kontroli?

   6. Czy Ministerstwo Zdrowia lub Narodowy Fundusz Zdrowia wymagają, aby warunkiem przeprowadzenia zabiegu amputacji kończyny u pacjenta chorującego na miażdżycę była uprzednia diagnostyka układu naczyniowego w kończynie?

   Z poważaniem

   Poseł Andrzej Romanek

   Warszawa, dnia 2 kwietnia 2014 r.


1) http://niezalezna.pl/53167-ucinaja-nogi-zamiast-leczyc;
http://tech.money.pl/medycyna/artykul/w-polsce-rosnie-liczba-amputacji-nog-w-wyniku-miazdzycy,174,0,1496750.html

2) tamże

3) http://zakrzepica.mp.pl/aktualnosci/show.html?id=94269

4) tamże

5) tamże