Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Zwracam się do Pana w kwestii związanej ze zmianą operatora pocztowego w wyniku przetargu na pocztową obsługę sądów i prokuratur.

   Stan faktyczny: Każde postępowanie sądowe powinno przebiegać w sposób wzbudzający zaufanie obywatela do wymiaru sprawiedliwości. Przepisy prawa gwarantują określoną formę procedowania, dzięki czemu możliwe jest racjonalne analizowanie każdej sytuacji oraz odpowiednie dostosowanie swoich działań. Zapewnienie możliwości czynnego udziału w każdej czynności podejmowanej przez organy państwowe jest podstawowym aspektem prawa do sądu. W przypadku wystąpienia nieprawidłowości przy doręczaniu przesyłek sądowych i prokuratorskich może dojść do niezawinionych uchybień wyznaczonym terminom bądź dyspozycjom organów państwowych. Poza zagrożeniem wobec podstawowych konstytucyjnych praw każdego obywatela należy pamiętać o ekonomice procesu. Przedłużające się postępowania nie tylko narażają Skarb Państwa na wypłatę odszkodowań, ale, co ważniejsze, mają niekiedy tragiczny wpływ na życie stron procesu. Niedawna zmiana operatora pocztowego wprowadziła wiele nagłych zmian, co w opinii osób związanych z wymiarem sprawiedliwości może doprowadzić do paraliżu całego systemu.

   W związku z powyższym zwracam się do Pana z następującymi pytaniami:

   1. Czy ministerstwo weryfikowało, w jaki sposób podmioty współpracujące z Polską Grupą Pocztową zagwarantują profesjonalne wykonywanie powierzonych im obowiązków, skoro zapewnienie usług pocztowych nie należy do ich głównej działalności?

   2. Czy pracownicy ww. podmiotów zostali przeszkoleni w zakresie nowych obowiązków? Czy istnieje tryb kontroli wywiązywania się z obowiązków w tym zakresie? W jaki sposób usługobiorca, tj. adresat przesyłki, może dochodzić swoich praw w związku z niewywiązaniem się z obowiązków przez pracownika ww. podmiotów?

   3. W jaki sposób zapewnia się ochronę przesyłek, danych osobowych oraz tajemnicy korespondencji w placówkach podmiotów współpracujących z Polską Grupą Pocztową?

   4. Jaki charakter prawny będzie miało potwierdzenie odbioru uzyskane przez pracownika Polskiej Grupy Pocztowej?

   5. Czy przed otwarciem przetargu zostały przeprowadzone konsultacje społeczne? Jakie kroki poczyniono następnie, by zaznajomić opinię publiczną z planowaną zmianą i zakresem jej skutków?

   6. W jaki sposób obrazuje się lokalizacja nowych punktów odbioru przesyłek wobec lokalizacji placówek Poczty Polskiej? Czy wprowadzono system oznaczeń punktów odbioru przesyłek? W jaki sposób gwarantuje się dostępność dla interesantów placówek podmiotów współpracujących z PGP?

   7. Czy wobec powyższego oraz podnoszonych głosów krytyki wobec funkcjonowania nowego operatora ministerstwo dostrzega zagrożenia wobec prawidłowego przebiegu postępowań?

   Z poważaniem

   Poseł Artur Dębski

   Warszawa, dnia 3 lutego 2014 r.