Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację pana posła Piotra Naimskiego oraz grupy posłów, przesłaną do pana Rafała Trzaskowskiego, ministra administracji i cyfryzacji, przy piśmie z dnia 31 stycznia 2014 r., znak: SPS-023-24122/14, przekazaną ministrowi zdrowia pismem z dnia 11 lutego br., znak: BM-WP.072.90.2014, w sprawie działań organów administracji państwowej, w tym wojewody małopolskiego oraz urzędników urzędu wojewódzkiego, dotyczących ewentualnych zmian w systemie Państwowego Ratownictwa Medycznego na terenie województwa małopolskiego uprzejmie informuję, co następuje.

   Zgodnie z art. 19 ust. 2 ustawy z dnia 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym (Dz. U. z 2013 r. poz. 757, z późn. zm.) planowanie, organizowanie, koordynowanie systemu oraz nadzór nad systemem na terenie województwa jest zadaniem wojewody. Jednocześnie art. 21 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż system działa na obszarze województwa na podstawie wojewódzkiego planu działania systemu sporządzanego przez wojewodę.

   Pismem z dnia 31 stycznia 2014 r., znak: MZ-OKR-RM-075-3934-916/DS/14, minister zdrowia zatwierdził aktualizację nr 6 do ˝Wojewódzkiego planu działania systemu Państwowego Ratownictwa Medycznego dla woj. małopolskiego˝ ujmującą funkcjonowanie:

   - od 1 kwietnia 2014 r. do 31 grudnia 2014, łącznie 114,12 ZRM, w tym: 37,62 ZRM S i 76,5 ZRM P, zaś

   - od dnia 1 stycznia 2015 r. i dalej łącznie 114,24, w tym: 37,62 ZRM S i 76,62 ZRM P w ramach dwóch rejonów operacyjnych (od dnia l kwietnia 2014 r.), tj.:

   1) rejonu krakowskiego (nr 1201), obejmującego powiaty: krakowski i miasto Kraków, chrzanowski, miechowski, proszowicki, wadowicki, olkuski, wielicki, oświęcimski, bocheński, brzeski, tarnowski i miasto Tarnów, dąbrowski.

   2) rejonu karpackiego (nr 1202), obejmującego powiaty: nowosądecki i miasto Nowy Sącz, suski, gorlicki, limanowski, tatrzański, myślenicki, nowotarski.

   Z informacji przekazanych przez wojewodę małopolskiego wynika, iż przedmiotem prac związanych z aktualizacją wojewódzkiego planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne nie były zagadnienia związane z organizacją postępowania konkursowego na świadczenia opieki zdrowotnej w rodzaju ratownictwo medyczne na terenie woj. małopolskiego. Nie rozpatrywano kwestii formy organizacyjnej ani formy własności podmiotów planujących ewentualnie przystąpić do konkursu ogłaszanego przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

   Podczas opiniowania w 2013 r. aktualizacji wojewódzkiego planu działania systemu Państwowe Ratownictwo Medyczne, w tym również liczby rejonów operacyjnych na terenie Małopolski, przeprowadzone zostały szerokie konsultacje społeczne, w szczególności z samorządami terytorialnymi. Zebrane opinie starostów były zróżnicowane, a przedstawione propozycje rozwiązań wzajemnie się wykluczały. Dlatego też, chcąc opracować wspólną, satysfakcjonującą dla wszystkich i przez wszystkich akceptowaną koncepcję, wojewoda zorganizował spotkanie wszystkich zainteresowanych samorządów.

   Efektem dyskusji przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego województwa małopolskiego było wspólne stanowisko dotyczące liczby i zasięgu terytorialnego planowanych od 1 kwietnia 2014 r. rejonów operacyjnych. Zaproponowane przez starostów rozwiązanie miało zapewnić przede wszystkim najbardziej efektywne zarządzanie 114,24 ZRM.

   Niezależnie od powyższego należy zwrócić uwagę, że zgodnie z art. 49 ust. 5 ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym do postępowania w sprawie zawarcia umów z dysponentami zespołów ratownictwa medycznego na wykonywanie zadań zespołów ratownictwa medycznego, ich zawierania, rozliczania i kontroli stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. z 2008 r. Nr 164, poz. 1027, z późn. zm.). Zadania ZRM są świadczeniami opieki zdrowotnej, które zgodnie z ustawą z dnia 15 kwietnia 2011 r. o działalności leczniczej (Dz. U. z 2013 r. poz. 217, z późn. zm.) stanowią działalność leczniczą. Działalność ta może być wykonywana jedynie przez podmioty lecznicze, którymi są:

   1) przedsiębiorcy w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447, z późn. zm.) we wszelkich formach przewidzianych dla wykonywania działalności gospodarczej, jeżeli ustawa nie stanowi inaczej,

   2) samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej,

   3) jednostki budżetowe, w tym państwowe jednostki budżetowe tworzone i nadzorowane przez ministra obrony narodowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, ministra sprawiedliwości lub szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, posiadające w strukturze organizacyjnej ambulatorium, ambulatorium z izbą chorych lub lekarza podstawowej opieki zdrowotnej,

   4) instytuty badawcze, o których mowa w art. 3 ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o instytutach badawczych (Dz. U. Nr 96, poz. 618, z późn. zm.),

   5) fundacje i stowarzyszenia, których celem statutowym jest wykonywanie zadań w zakresie ochrony zdrowia i których statut dopuszcza prowadzenie działalności leczniczej,

   5a) posiadające osobowość prawną jednostki organizacyjne stowarzyszeń, o których mowa w pkt 5,

   6) osoby prawne i jednostki organizacyjne działające na podstawie przepisów o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej, o stosunku państwa do innych kościołów i związków wyznaniowych oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania

   - w zakresie, w jakim wykonują działalność leczniczą.

   Podkreślenia wymaga, że zakres świadczeń i zobowiązania, jakie nakładane są na mocy ww. umów na niepubliczne i publiczne podmioty lecznicze, są takie same. Status podmiotu leczniczego nie ma więc wpływu na jakość i dostępność do świadczeń ratowniczych.

   Przywołane wyżej ustawy zakładają więc równość traktowania podmiotów leczniczych (publicznych i niepublicznych) przystępujących do konkursu ofert w Narodowym Funduszu Zdrowia.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Sławomir Neumann

   Warszawa, dnia 18 marca 2014 r.