Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2009 r. Nr 205, poz. 1585, z późn. zm.), odnosząc się do regulującej zasady ubezpieczenia powszechnego, realizowanego przez ZUS, obowiązkowo temu ubezpieczeniu podlegają osoby fizyczne wykonujące pracę na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z Kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia (art. 6 ust. 1 pkt 4).

   W świetle przepisów zleceniobiorca obowiązkowo musi być ubezpieczony w ZUS od dnia zawarcia umowy do jej wygaśnięcia czy rozwiązania. Z obowiązku zwolnieni są uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci nie dłużej niż do ukończenia 26. roku życia.

   Przepisy te są bardzo krzywdzące dla rolników działających w OSP, którzy zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 2008 r. Nr 50, poz. 291, z późn. zm.) mają prawo do ubezpieczenia przez KRUS, jeśli nie podlegają innemu ubezpieczeniu społecznemu.

   Obecnie wielu członków OSP jest zatrudnianych na podstawie umowy zlecenia w gminach jako kierowca - konserwator OSP. Za wykonaną pracę rolnik otrzymuje wynagrodzenie na poziomie 100-300 zł brutto. Jest to zatem praca szczególna w interesie społecznym za symboliczne wynagrodzenie, umożliwiająca utrzymanie sprzętu jednostek OSP w gotowości bojowej.

   W świetle przytoczonych wyżej przepisów ta szczególna działalność skutkuje wyłączeniem z ubezpieczenia społecznego rolników pracujących na umowę zlecenie w jednostkach OSP. Co więcej, może się wiązać również ze zwrotem pobranych świadczeń w okresie, w którym ustały warunki podlegania ubezpieczeniu w KRUS.

   Jest to sytuacja kuriozalna i niezrozumiała dla strażaków, którzy w większości przypadków są rolnikami, a obawiając się utraty ubezpieczenia społecznego rolników w KRUS, rozwiązują umowy zlecenia z gminami. Obecna sytuacja prawna powoduje zatem, że w wielu rejonach Polski brakuje osób, które pełniłyby funkcję konserwatorów sprzętu strażackiego. Ma to bardzo negatywny wpływ na bezpieczeństwo mieszkańców naszego kraju oraz gotowość bojową strażaków.

   W związku z powyższym jako reprezentant obywateli i prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP w Małopolsce pragnę zapytać:

   1. Czy znana jest Ministerstwu Spraw Wewnętrznych liczba rolników ubezpieczonych w KRUS i pełniących równocześnie zadania konserwatora sprzętu OSP na podstawie umowy zlecenia?

   2. Czy ministerstwo prowadzi prace w celu rozszerzenia przepisów dotyczących wypłaty ekwiwalentu dla strażaków, którym obecnie gminy wypłacają wynagrodzenie za konserwację sprzętu na podstawie umowy zlecenia?

   Poseł Edward Siarka

   Nowy Targ, dnia 8 stycznia 2014 r.