Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na przesłaną przez pana Marka Kuchcińskiego, wicemarszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, przy piśmie z dnia 10 grudnia br. (znak: SPS-023-23138/13) interpelację pana posła Michała Wojtkiewicza oraz grupy posłów w sprawie funkcjonowania wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego przedstawiam następującą informację.

   Zgodnie z art. 116 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym sejmik województwa tworzy po uzgodnieniu z ministrem właściwym do spraw transportu wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego na obszarze województwa. Wojewódzki ośrodek ruchu drogowego jest samorządową wojewódzką osobą prawną, a nadzór nad ośrodkiem sprawuje zarząd województwa.

   Zgodnie z przepisami art. 117 ustawy Prawo o ruchu drogowym do zadań ośrodka należy:

   1) współpraca z wojewódzką radą bezpieczeństwa ruchu drogowego;

   2) współpraca ze starostami przy sprawowaniu nadzoru nad szkoleniem;

   3) organizowanie egzaminów państwowych sprawdzających kwalifikacje osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami oraz kierujących pojazdami;

   3a) organizowanie egzaminów sprawdzających kwalifikacje osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami w zakresie określonym umową międzynarodową, której stroną jest Rzeczpospolita Polska;

   4) prowadzenie kursów kwalifikacyjnych;

   5) prowadzenie 3-dniowych warsztatów doskonalenia zawodowego dla egzaminatorów;

   6) prowadzenie kursów:

   a) doskonalących dla nauczycieli prowadzących zajęcia szkolne dla uczniów ubiegających się o kartę rowerową;

   b) dokształcających w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego;

   c) reedukacyjnych w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego;

   d) reedukacyjnych w zakresie problematyki przeciwalkoholowe i przeciwdziałania narkomanii;

   7) organizowanie zajęć dla uczniów ubiegających się o kartę rowerową;

   8) przekazywanie marszałkowi województwa oraz starostom informacji w zakresie statystyki zdawalności dla poszczególnych ośrodków szkolenia i instruktorów;

   9) inna niż wymieniona w pkt 4-8 działalność oświatowa w zakresie ruchu i transportu drogowego.

   Wojewódzki ośrodek ruchu drogowego może także wykonywać inne zadania z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działalność gospodarczą, której wyniki będą przeznaczane na działalność, o której mowa powyżej. Zgodnie z przepisem art. 119 ustawy Prawo o ruchu drogowym wojewódzki ośrodek ruchu drogowego prowadzi samodzielną gospodarkę finansową na zasadach określonych w niniejszej ustawie, a przychodami ośrodka są:

   1) wpływy z wykonywania zadań, o których mowa w art. 117 ust. 1;

   2) wpływy z wykonywania innych zadań z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego;

   3) wpływy z działalności, o której mowa w art. 117 ust. 3.

   Ośrodek ponosi koszty z tytułu:

   1) bieżącego utrzymania ośrodka;

   2) wykonywania zadań, o których mowa w art. 117 ust. 1;

   3) inwestycji związanych z działalnością ośrodka, o której mowa w art. 117;

   4) działań na rzecz poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na obszarze województwa, w szczególności na popularyzację zasad ruchu drogowego i podnoszenie kultury jazdy kierowców, na które ośrodek przeznacza pozostałe wolne środki, niewykorzystane z tytułów, o których mowa w pkt 1-3.

   Dodatkowo należy wskazać, że ośrodek prowadzi odrębnie ewidencję przychodów i kosztów związanych z prowadzeniem szkolenia lub egzaminowaniem jako działalnością oświatową i odrębnie dla każdej innej działalności.

   Bezpośredni nadzór nad działalnością ośrodka, także działalnością finansową sprawuje zarząd województwa. Zgodnie z przepisami art. 69 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami marszałek województwa kontroluje wojewódzki ośrodek ruchu drogowego co najmniej raz na pół roku. Zakres, warunki i tryb przeprowadzania kontroli określa rozporządzenie ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dnia 14 stycznia 2013 r. w sprawie kontroli wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.

   Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju nie prowadzi prac zmierzających do zmiany przepisów dotyczących sposobu działania i finansowania wojewódzkich ośrodków ruchu drogowego.

   Opłaty za przeprowadzenie egzaminów państwowych na prawo jazdy określone są w rozporządzeniu ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej z dnia 16 stycznia 2013 r. w sprawie wysokości opłat za przeprowadzenie egzaminu państwowego oraz stawek wynagrodzenia związanych z uzyskiwaniem uprawnień przez egzaminatorów.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Zbigniew Rynasiewicz

   Warszawa, dnia 7 stycznia 2014 r.