Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma z dnia 26 listopada 2013 r., znak: SPS-023-22692/13, dotyczącego interpelacji pana posła Waldemara Sługockiego w sprawie projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii, uprzejmie wyjaśniam, co następuje.

   Na wstępie uprzejmie informuję, iż obowiązujący w Polsce system prawny, w tym w szczególności ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 r. Prawo energetyczne (Dz. U. z 2012 r. poz. 1059, ze zm.), w kompleksowy sposób obejmuje kwestię rozwoju odnawialnych źródeł energii w Polsce, włączając w to elementy systemu wsparcia, ułatwienia o charakterze administracyjnym, kwestie preferencji przyłączania odnawialnych źródeł do sieci, zasady wykonywania działalności gospodarczej czy typu prosumenckiego, a wraz z przepisami środowiskowymi także obejmuje kompleksowo kwestie oceny wpływu tych źródeł na zdrowie ludzkie, środowisko, walory turystyczne, krajobrazowe i przyrodnicze oraz gospodarkę.

   Uregulowania powyższe są podstawą realizacji przez Polskę założeń ˝Krajowego planu działania w zakresie energii ze źródeł odnawialnych˝ (KPD), w tym w szczególności realizacji celów w zakresie udziału energetyki odnawialnej w miksie energetycznym do roku 2020 r.

   Minister gospodarki jest odpowiedzialny za promowanie i rozwój wykorzystania odnawialnych źródeł energii (OZE) w kraju, a dodatkowo poprzez tworzone przepisy prawne zachęca potencjalnych inwestorów do podejmowania działań inwestycyjnych w zakresie wytwarzania energii z takich źródeł. Podstawą tych działań jest, zgodnie z postanowieniami dyrektywy 2009/28/WE w sprawie promowania stosowania energii ze źródeł odnawialnych zmieniającej i w następstwie uchylającej dyrektywy 2001/77/WE oraz 2003/30/WE, konieczność osiągnięcia co najmniej 15% udziału energii odnawialnej w końcowym zużyciu energii brutto.

   Wyjaśniam, iż realizując powyższe, rozpoczęto prace legislacyjne nad zmianą przepisów prawa energetycznego, skutkiem czego było przygotowanie projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii i praca nad tym projektem. Niemniej jednak zaznaczyć należy, iż znaczna część tych regulacji została już wprowadzona do polskiego systemu prawa, w szczególności w ramach dotychczasowych nowelizacji ustawy Prawo energetyczne. Rozwinięcie niektórych z nich oraz propozycje dodatkowych regulacji, wskazanych jako niezbędne przez Komisję Europejską (KE), znajduje się w projekcie ustawy o odnawialnych źródłach energii.

   Odpowiadając na pytania pana posła, wyjaśniam, iż Ministerstwo Gospodarki wypracowało w trakcie prac nad projektem ustawy o odnawialnych źródłach energii, w ramach prac Międzyresortowego Zespołu ds. Realizacji Polityki Energetycznej Polski do 2030 r., schemat zoptymalizowanych mechanizmów wsparcia dla producentów energii elektrycznej z OZE lub biogazu rolniczego. Jednym z podstawowych założeń leżących u podstaw prac koncepcyjnych było optymalne kosztowo wypełnienie zobowiązań OZE wynikających z Pakietu Klimatyczno-Energetycznego, z uwzględnieniem zminimalizowania kosztów obciążających odbiorców energii oraz kosztów funkcjonowania systemu elektroenergetycznego.

   Założono, iż w ramach nowego systemu wsparcia OZE aktualny pozostaje cel 19% udziału energii elektrycznej z OZE do 2020 r., wyznaczony w Polityce Energetycznej Polski do 2030 r., oraz powtórzony w KPD. Jednakże osiągnięcie założonego celu będzie się odbywać w sposób maksymalnie przyjazny i stabilny dla inwestorów, dzięki czemu zostanie osiągnięta możliwość funkcjonowania (i finansowania) ich działalności po najniższym koszcie.

   W ramach podjętych prac ustalono, iż niezbędne jest adresowanie wsparcia w pierwszej kolejności do sprawdzonych i opanowanych technologii, które w polskich warunkach charakteryzują się największą stabilnością oraz najniższym kosztem wytwarzanej energii elektrycznej. Zastosowane mechanizmy wyznaczania referencyjnych cen dla poszczególnych technologii OZE i przedziałów mocowych będą mieć na celu ograniczenie poziomu wsparcia do kosztów faktycznie ponoszonych przez inwestorów, przy zachowaniu pełnej transparentności i konkurencyjności całego procesu.

   Wdrażane rozwiązania zapewnią możliwość elastycznego kontrolowania ilości i struktury mocy OZE w systemie elektroenergetycznym oraz całkowitych kosztów wsparcia tych źródeł. Oprócz nowego systemu wsparcia dla instalacji OZE dodatkowe dedykowane wsparcie będzie kierowane do sektora MSP w celu dywersyfikacji struktury wytwarzanej energii elektrycznej oraz zapewnienia wykorzystania krajowych zasobów energetycznych.

   Zakresem optymalizacji objęto:

   1) Utrzymanie obecnego systemu wsparcia dla istniejących instalacji odnawialnych źródeł energii, co zagwarantuje poszanowanie praw nabytych dla wszystkich, którzy byli wytwórcami energii elektrycznej z OZE przed wejściem w życie ustawy;

   2) Zaproponowanie nowych rozwiązań dla istniejących instalacji odnawialnych źródeł energii, w celu optymalizacji rachunku ekonomicznego;

   3) Wdrożenie nowoczesnego systemu aukcji dla nowych i zmodernizowanych instalacji odnawialnych źródeł energii, gwarantującego maksymalizację korzyści związanych z potrzebą osiągnięcia określonego udziału OZE do 2020 roku;

   4) Wprowadzenie rozwiązań umożliwiających rozwój małoskalowej energetyki prosumenckiej służącej zaspokajaniu własnych potrzeb energetycznych przez odbiorców.

   Efekty powyższych prac zawartych w formie prezentacji omówił i zatwierdził w dniu 10 września 2013 r. Międzyresortowy Zespół ds. Realizacji Polityki Energetycznej Polski do 2030 r., a dodatkowo szczegółowe ustalenia dotyczące schematu zoptymalizowanych mechanizmów wsparcia dla wytwórców energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych omówiono w trakcie prezentacji na konferencji w dniu 17 września 2013 r. w Ministerstwie Gospodarki.

   Dalej, uprzejmie informuję, iż projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii, uwzględniający schemat zoptymalizowanych mechanizmów wsparcia, w dniu 12 listopada 2013 r. został przekazany do konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzyresortowych, oraz dodatkowo opublikowany na stronach internetowych Ministerstwa Gospodarki (http://konsultacje.gov.pl/node/3246), a także na stronach internetowych Rządowego Centrum Legislacji (http://legislacja.rcl.gov.pl/lista/2/projekt/19349/katalog/19350).

   Odpowiadając na pytania pana posła, wyjaśniam, iż podmiotom wytwarzającym obecnie energię elektryczną ze źródeł odnawialnych projekt ww. ustawy gwarantuje wsparcie w postaci świadectw pochodzenia (tzw. zielonych certyfikatów) maksymalnie przez okres kolejnych 15 lat, licząc od dnia wytworzenia po raz pierwszy tej energii, bądź też gwarantuje możliwość wyboru systemu aukcyjnego jako formy wsparcia.

   Uprzejmie wyjaśniam, iż w załączeniu przekazuję kopie pism wraz z informacjami o podmiotach do których skierowany został projekt ustawy o odnawialnych źródłach energii w celu przeprowadzenia konsultacji społecznych oraz uzgodnień międzyresortowych.

   Dodatkowo uprzejmie informuję, iż trwa etap uzgodnień międzyresortowych oraz etap konsultacji ze związkami zawodowymi i organizacjami pracodawców (termin zgłaszania uwag i propozycji do dnia 12 grudnia 2013 r.). Efektem prowadzonych uzgodnień międzyresortowych oraz konsultacji społecznych będzie przygotowane ostatecznej wersji projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii, który zostanie przekazany do dalszego etapu prac legislacyjnych, tj. do rozpatrzenia przez stały Komitet Rady Ministrów i następnie do rozpatrzenia przez Radę Ministrów.

   Następnie informuję, iż niezwłocznie po przyjęciu przez Radę Ministrów projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii zostanie on przekazany do Sejmu RP w celu prowadzenia dalszych prac legislacyjnych na etapie parlamentarnym. Natomiast ze względu na obszerność i szczegółowy charakter projektu trudno jest jednoznacznie ocenić i przewidzieć tempo prac parlamentarnych, podobnie jak datę przyjęcia przez Radę Ministrów.

   Przedstawiając powyższe informacje, wyrażam przekonanie, że stanowią one wyczerpującą odpowiedź na kwestie zawarte w interpelacji pana posła Waldemara Sługockiego.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu Jerzy Witold Pietrewicz

   Warszawa, dnia 19 grudnia 2013 r.