Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pana Michała Wojtkiewicza, posła na Sejm RP, pani Anny Paluch, poseł na Sejm RP, i pana Marka Polaka, posła na Sejm RP, (SPS-023-21692/13) w sprawie zajęć dodatkowych w przedszkolach, uprzejmie wyjaśniam.

   Przepisy ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. poz. 827) nie zabraniają samorządom i dyrektorom przedszkoli organizowania i prowadzenia zajęć dodatkowych. Wszystkie zajęcia organizowane w przedszkolu, w tym zajęcia dodatkowe, są realizowane w ramach zadań statutowych przedszkola. Zagwarantowanie tej oferty należy do zadań samorządów gminnych i dyrektorów przedszkoli.

   Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa rodzice nie mogą płacić za te zajęcia więcej niż 1 zł niezależnie od tego, w jaki sposób będą one prowadzone. Zajęcia dodatkowe w przedszkolu publicznym muszą być finansowane z budżetu przedszkola i nie mogą wiązać się z ponoszeniem dodatkowych opłat przez rodziców.

   Odnosząc się natomiast do kwestii dotyczącej dokształcania nauczycieli publicznego przedszkola, uprzejmie informuję, iż sposób finansowania dokształcania i doskonalenia zawodowego nauczycieli określają przepisy art. 70a ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674, z późn. zm.). Stanowią one m.in. o sposobie finansowania placówek doskonalenia nauczycieli, a także wysokości usytuowaniu i sposobie wydatkowania środków przeznaczanych corocznie na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Wskazują również dysponentów tych środków.

   Zgodnie z art. 70a ust. 1, 3 i 4 ustawy Karta Nauczyciela środki na dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli wyodrębnia się w budżetach organów prowadzących szkoły (1% planowanych rocznych środków przeznaczonych na wynagrodzenia osobowe nauczycieli). Ponadto środkami na doskonalenie nauczycieli w ramach programów wojewódzkich i ogólnokrajowych dysponują również wojewodowie (łącznie 5 tys. średnich wynagrodzeń nauczyciela stażysty) oraz minister właściwy do spraw oświaty i wychowania (5 tys. średnich wynagrodzeń nauczyciela stażysty).

   Wskazane przepisy mają zastosowanie w pełnym zakresie wobec nauczycieli zatrudnionych w szkołach i placówkach, dla których organem prowadzącym jest organ administracji rządowej (minister) lub jednostka samorządu terytorialnego.

   Jednocześnie informuję, iż zarówno założenia, jak i projekt ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw podlegały konsultacjom społecznym zgodnie z obowiązującą procedurą. W ich ramach projekt przekazano do zaopiniowania 104 partnerom społecznym i związkom zawodowym. Ponadto został on również przekazany m.in. do rzecznika praw obywatelskich, rzecznika praw dziecka, Krajowej Rady Regionalnych Izb Obrachunkowych oraz wojewodów. Informacje dotyczące prac nad nowelizacją ustawy o systemie oświaty, w tym ustawy z dnia 13 czerwca 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw zamieszczone, są na stronach Rządowego Centrum Legislacji.

   Reasumując, głównym celem tzw. ustawy przedszkolnej jest zniesienie barier w upowszechnianiu wychowania przedszkolnego oraz zagwarantowanie każdemu dziecku uczęszczającemu do przedszkola dostępu do zajęć bez względu na status materialny rodziny. Przedszkole nadal więc może i powinno rozszerzać swoją statutową ofertę edukacyjną, w tym o zajęcia dodatkowe. Jej różnorodność zależy w głównej mierze od inicjatywy i aktywności dyrektora. Opłaty pobierane od rodziców nie mogą być jednak z tego tytułu wyższe niż 1 zł za godzinę.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Przemysław Krzyżanowski

   Warszawa, dnia 29 października 2013 r.