Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   W związku z nałożeniem na właścicieli nieruchomości szeregu nowych obowiązków na mocy przepisów ustawy z dnia 1 lipca 2011 r. o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 152, poz. 897, ze zm.) otrzymuję liczne sygnały o problemach z interpretacją postanowień ustawy i ich realizacją.

   Podmioty zarządzające nieruchomościami, na których ciążą obowiązki składania deklaracji i uiszczania opłaty z tytułu gospodarowania odpadami, wskazują na brak przepisów, które umożliwiałyby im weryfikację poprawności danych przekazywanych przez współwłaścicieli nieruchomości, a także brak instrumentów prawnych do dochodzenia przez zarządców od członków wspólnot należności publicznoprawnych. W myśl obowiązujących przepisów osoba sprawująca zarząd składa deklarację zbiorczą w oparciu o informacje, jakie uzyskała od członków wspólnot. Podpisanie przez zarządcę nieruchomości zbiorczej deklaracji nakłada na niego obowiązek uiszczenia opłat za wszystkich członków wspólnoty, również w przypadku niewnoszenia opłat przez tychże członków. W praktyce więc zarządca nieruchomości zobowiązany jest często z własnych środków pokrywać opłatę za wywóz odpadów z całego budynku wielorodzinnego.

   Zarządcy proponują, że rozwiązaniem tego krzywdzącego dla nich problemu mogłoby być odebranie deklaracji od wszystkich członków wspólnoty, które stanowiłyby załącznik do deklaracji zbiorczej podpisanej przez zarządcę. Zarządcy raz na kwartał sporządzaliby listę osób, które nie dokonały wpłaty, a urzędy gmin mogłyby egzekwować opłaty bezpośrednio od tych osób.

   Pytanie: Czy rząd dostrzega wadę przywołanych przepisów i widzi potrzebę wprowadzenia zasugerowanych w interpelacji zmian?

   Z poważaniem

   Poseł Marek Polak

   oraz grupa posłów

   Andrychów, dnia 27 września 2013 r.