Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! W ramach prowadzonej działalności poselskiej, na moje ręce kierowane są liczne wystąpienia i skargi polskich firm dotyczące - zdaniem zainteresowanych - ciągłych i nieuzasadnionych przedłużeń terminu zwrotu podatku VAT przez urzędy skarbowe w całym kraju. W wystąpieniach tych przedsiębiorcy zwracają uwagę na następujące kwestie:

   1. Instytucja przedłużania terminu zwrotu do czasu zakończenia weryfikacji rozliczenia podatnika przez urzędy skarbowe w 2013 r. stała się sposobem na zbilansowanie dziury budżetowej.

   2. Akceptacja takich zachowań organów przez ministra finansów skutkuje obciążeniem negatywnymi skutkami podatnika, który w sposób rzetelny wypełnia swoje obowiązki podatkowe i doprowadza krajowe firmy do bankructwa. Kto zatem będzie generował wpływy do budżetu z podatków w kolejnych latach?

   3. Przedłużenie terminu zwrotu podatku od towarów i usług powinno być instytucją wyjątkową, gdyż wiąże się ona nie tylko z zagrożeniem interesu ekonomicznego podatnika, ale również z ryzykiem wypłacenia odsetek i odszkodowania z budżetu państwa. Wysokość odsetek ustawowych wynosi 10%, a dodatkowym zagrożeniem dla budżetu państwa jest ryzyko wypłaty odszkodowań za utracone korzyści firm. Straty skarbu państwa w perspektywie najbliższych 2 lat spowodują katastrofalne pogłębienie deficytu. W porównaniu do kosztu emisji obligacji skarbowych (3-4% rocznie) zachowanie powyższe określić należy jako szkodliwe ekonomicznie.

   4. Jak orzekł TSUE, państwa członkowskie nie mogą wprowadzać ograniczeń o charakterze powszechnym, dotyczących prawa do odliczenia oraz rozwiązań, które utrudniają skorzystanie z tego prawa oraz przypomniał, że fundamentalną zasadą systemu VAT jest jego neutralność dla podatników, a prawo do odliczenia może zostać ograniczone tylko w wyjątkowych sytuacjach. Organy podatkowe wydają masowo postanowienia i decyzje będące w sprzeczności z orzecznictwem TSUE.

   5. Wszystkie dotychczasowe interpelacje poselskie związane z powyższą kwestią traktowane są w ten sam sposób. Bez względu na rodzaj sprawy powtarzane są te same zdania i brak jest jakichkolwiek działań naprawczych ze strony ministra finansów. Sloganem wiodącym we wszystkich odpowiedziach jest zawsze zdanie ˝(...) iż kwestie związane z prawidłowością realizacji przez organy podatkowe ich ustawowych zadań, w tym również w zakresie zwrotów podatku od towarów i usług są przedmiotem stałego zainteresowania ministra finansów (...)˝. Zainteresowanie to związane jest jedynie z wysokością wstrzymanych zwrotów, a nie merytoryczną kontrolą organów skarbowych.

   W związku z powyższym proszę o odpowiedź na następujące pytania:

   Dlaczego takie zachowanie jest akceptowane przez Ministra Finansów skoro nie ma ono żadnego uzasadnienia merytorycznego i ekonomicznego?

   Jak Minister Finansów odnosi się do wyroków NSA (sygnatura akt I FSK 1134/13, I FSK 1133/13 oraz I FSK 1228/1), które jasno wskazują, iż urzędnicy skarbowi muszą precyzyjnie uzasadniać postanowienia o przedłużeniu terminu zwrotu podatku VAT - czego nie robią - oraz wskazał, że wątpliwości co do zasadności zwrotu podatku VAT nie mogą być oparte na dowolnym, arbitralnym i niczym niepotwierdzonym przeczuciu urzędnika skarbowego? Jaka jest kwota całkowita w skali kraju przedłużonych zwrotów podatku VAT od stycznia 2013 r. do sierpnia 2013 r.?

   Jaka jest wielkość kwoty odsetek zapłaconych firmom przez Skarb Państwa w 2013 r. z tytułu nieterminowego zwrotu VAT? (W 2012 r. odsetki wyniosły 78,5 mln zł - http://www.ozog.pl/articles/352)?

   Czy Ministerstwo Finansów planuje ukrócić proceder bezzasadnego przedłużania kontroli u podatników, w celu zminimalizowania wypłat odsetek od przetrzymywanych przez urzędy skarbowe kwot należnych podatnikom zwrotów? Na przykład poprzez wyznaczenie maksymalnego czasu trwania kontroli. Obecnie czas trwania kontroli w firmach jest niczym nieograniczony!

   Z poważaniem

   Poseł Ryszard Zbrzyzny

   Warszawa, dnia 25 września 2013 r.