Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację posłów pani Anny Paluch i pana Piotra Naimskiego w sprawie planowanego podziału majątku Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica SA, przesłaną do ministra skarbu państwa przez pana Marka Kuchcińskiego, wicemarszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, pismo znak: SPS-023-21283/13 z dnia 30 września 2013r., uprzejmie informuję, co następuje.

   Ad 1., 2. i 3. Koncepcja podziału spółki Zespół Elektrowni Wodnych Niedzica SA (dalej: ZEW Niedzica SA) powstała w uzgodnieniu z wojewodą małopolskim przy założeniu zapewnienia bezpieczeństwa powodziowego na tym terenie, interesu Skarbu Państwa oraz interesu społeczności lokalnych. Minister skarbu państwa planuje podzielić spółkę ZEW Niedzica SA na trzy spółki ze stuprocentowym udziałem Skarbu Państwa: spółkę energetyczną, spółkę wodną i spółkę turystyczną. Zgodnie z przyjętymi założeniami przeprowadzenie projektu podziału ZEW Niedzica SA powinno odbyć się w dwóch etapach.

   I. Spółka ZEW Niedzica SA jest jednoosobową spółką Skarbu Państwa zawiązaną na bazie aportu stanowiącego majątek Zespołu Elektrowni Wodnych Czorsztyn, Niedzica, Sromowce Wyżne (budynki i budowle hydrotechniczne wraz ze zbiornikami wodnymi oraz infrastruktura elektroenergetyczna). Powyższy aport nie został pokryty w całości, ponieważ nieruchomości gruntowe wchodzące w jego skład, będące w trwałym zarządzie Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Krakowie, nie posiadały zdolności aportowej (były pokryte wodami płynącymi i jako takie nie mogły być wniesione do spółki), a to oznacza, że spółka od chwili powstania, to jest od 1997 r., funkcjonuje z wadą prawną. Mając powyższe na uwadze, w pierwszym etapie powinno nastąpić przekazanie na własność spółce nieruchomości, których wartość pokryłaby wymagający opłacenia kapitał zakładowy spółki.

   II. W następnym kroku, w oparciu o plan podziału sporządzony przez spółkę, zgodnie z ustaleniami poczynionymi pomiędzy Ministerstwem Skarbu Państwa, Urzędem Wojewody Małopolskiego oraz zarządem spółki, co do składników majątkowych każdej ze spółek, planowany jest podział spółki ZEW Niedzica SA na trzy spółki:

   - spółkę energetyczną, zajmującą się produkcją energii elektrycznej, wyposażoną wyłącznie w nieruchomości i majątek bezpośrednio związany z produkcją energii,

   - spółkę wodną, zajmującą się gospodarką wodną i realizacją funkcji przeciwpowodziowej zbiornika, wyposażoną w większość nieruchomości ZEW Niedzica SA, tj. nieruchomości pod czaszą zbiornika, obwałowania i inne obiekty inżynierii wodnej,

   - spółkę turystyczną, wyposażoną w obiekty turystyczne i pozostałe nieruchomości.

   Zgodnie z przyjętymi założeniami spółka wodna zapewni kontrolę Skarbu Państwa nad gospodarką wodną i infrastrukturą przeciwpowodziową znajdującą się obecnie we władaniu ZEW Niedzica SA. Zakłada się, że pomiędzy spółkami wodną i energetyczną powstanie zależność finansowa poprzez zawarcie umów obligacyjnych dotyczących możliwości korzystania przez spółkę energetyczną z nieruchomości i urządzeń stanowiących własność spółki wodnej, a wykorzystywanych pośrednio do wytwarzania energii elektrycznej. Szczegółowe zasady współpracy pomiędzy spółkami zostaną ustalone przez zarządy spółek, które zostaną utworzone w wyniku podziału ZEW Niedzica SA.

   Ad 4. Kwestie możliwości przekazania akcji lub udziałów spółki należącej do Skarbu Państwa lub jej mienia jednostce samorządu terytorialnego (dalej: komunalizacji) uregulowane zostały przepisami art. 4b ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji (j.t. Dz. U. z 2013 r. poz. 216) oraz art. 50 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa (j.t. Dz. U. z 2013 r. poz. 596). Na gruncie art. 4b ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji komunalizacji mogą podlegać wyłącznie spółki powstałe w wyniku komercjalizacji. W związku z tym, że spółka ZEW Niedzica SA powstała na podstawie odrębnych przepisów i w innym trybie niż określony w ustawie o komercjalizacji i prywatyzacji, w obecnym stanie prawnym należy wykluczyć możliwość jej komunalizacji w trybie wspomnianego powyżej art. 4b tej ustawy.

   Zgodnie z art. 50 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie województwa przekazanie województwu mienia Skarbu Państwa oraz mienia Skarbu Państwa będącego we władaniu państwowych osób prawnych, służącego wykonywaniu zadań gospodarczych przekraczających zakres użyteczności publicznej, może nastąpić na wniosek zarządu województwa, jeżeli mienie to służyć ma realizacji strategii rozwoju województwa i regionalnych programów operacyjnych, z wyłączeniem mienia przeznaczonego na zaspokojenie roszczeń reprywatyzacyjnych oraz realizację programu powszechnego uwłaszczenia. Mając na uwadze, że Zarząd Województwa Małopolskiego nigdy nie występował z wnioskiem o komunalizację ZEW Niedzica SA, minister skarbu państwa nie dokonywał oceny możliwości przekazania przez Skarb Państwa mienia w postaci akcji ZEW Niedzica SA na podstawie art. 50 ustawy o samorządzie województwa.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Zdzisław Gawlik

   Warszawa, dnia 25 października 2013 r.