Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   W związku z odpowiedzią Pana Ministra na pytanie zadane w trakcie 48. posiedzenia Sejmu o planowane działania wobec Zespołu Elektrowni Wodnych Niedzica SA, o możliwym podziale ZEW Niedzica SA na trzy spółki majątkowe:

   - energetyczną, do której zostaną przekazane nieruchomości związane z produkcją, przesyłem i dystrybucją energii w Czorsztynie-Niedzicy, Sromowcach Wyżnych oraz nieruchomości zlokalizowane w Smolicach i Łączanach;

   - wodną, do której wejdą nieruchomości konieczne do gospodarowania infrastrukturą hydrotechniczną;

   - turystyczną, do której wejdą nieruchomości związane z działalnością turystyczną i pozostałe nieruchomości, w tym mieszkania zakładowe;

   prosimy o odpowiedź na poniższe pytania:

   1. ZEW Niedzica jest zbiornikiem czynnym od 16 lat, a zatem stan urządzeń piętrzących jest dobry, urządzenia nie są wyeksploatowane. Przez cały czas funkcjonowania zespołu zbiorników była prowadzona właściwa eksploatacja zbiorników, konserwacja urządzeń, konserwacja wałów etc., przy zapewnionych środkach na ten cel we właściwej wysokości, bo za produkcję energii i za prowadzenie gospodarki wodnej odpowiadał ten sam podmiot. Co będzie się działo po wydzieleniu spółki energetycznej i odcięciu źródła finansowania dla prowadzenia gospodarki wodnej?

   2. Dlaczego Pan Minister chce zniszczyć dobrze funkcjonujący model zarządzania majątkiem publicznym, który pozwala na racjonalne finansowanie ochrony przeciwpowodziowej, w sytuacji gdy administracji publicznej nie udało się stworzyć stałych źródeł finansowania gospodarki wodnej?

   3. Ocena stanu bezpieczeństwa budowli piętrzących w Polsce dokonana w 2009 r. przez Główny Inspektorat Nadzoru Budowlanego stwierdza, że ok. 30% zapór wodnych jest eksploatowanych krócej niż 25 lat; ponad 30% zapór jest w wieku 25-50 lat, ok. 10% zapór jest w wieku 51-75 lat; pozostałe są starsze lub brak wiarygodnych danych o ich wieku. Zapora Czorsztyn-Niedzica zaliczana do pierwszej z wymienionych grup, jako obiekt względnie nowy i w dobrym stanie technicznym, zwłaszcza wobec fatalnego stanu innych budowli piętrzących, nie uzyska finansowania na niezbędne remonty i konserwacje. Skąd podmiot zarządzający tym obiektem po planowanych przez Pana Ministra zmianach własnościowych weźmie środki na prowadzenie gospodarki wodnej w obrębie zbiorników?

   4. Czy, a jeżeli tak, to jakie, są przeszkody, aby spółkę ZEW Niedzica w całości przekazać samorządom lokalnym powiatu nowotarskiego lub województwa małopolskiego?

   Posłowie Anna Paluch

   i Piotr Naimski

   Warszawa, dnia 25 września 2013 r.