Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Do moich biur poselskich coraz częściej zwracają się właściciele i użytkownicy działek stanowiących drogi wewnętrzne, dla których w rejestrze gruntów gmina widnieje jako ˝władający˝.

   W obowiązującym porządku prawnym jednym ze sposobów regulowania stanów prawnych tych nieruchomości jest instytucja zasiedzenia, może zostać zastosowana również instytucja wywłaszczenia. W praktyce jednak gminy nie korzystają z tych narzędzi, mając na względzie przyszłe koszty utrzymania gminnej infrastruktury drogowej. Tak więc uregulowanie tej kwestii na mocy obecnie obowiązujących przepisów w większości przypadków się nie sprawdza.

   Nieuregulowany stan prawny tych gruntów hamuje rozwój gmin, a przede wszystkim negatywnie wpływa na stosunki społeczne. Przykładem może być sytuacja, w której mieszkańcy - właściciele działek mających zapewniony dostęp do drogi publicznej po tych właśnie gruntach, nie mogą uzyskać zezwolenia na budowę ani też dokonywać podziałów działek. Dodatkowym problemem są rodzące się przy tej okazji konflikty społeczne, które prowadzą do uniemożliwiania przejazdu innym użytkownikom (np. poprzez zagrodzenie drogi), a nawet do utrudniania gminom utrzymania tych dróg (np. poprzez protest wobec utwardzenia przejazdu).

   Jedynym rozwiązaniem w obecnym stanie prawnym jest wszczęcie postępowania sądowego o ustanowienie służebności drogi koniecznej, co wiąże się z wysokimi kosztami i długim, trwającym niejednokrotnie kilka lat, okresem oczekiwania na postanowienie sądu. Długotrwałość tego procesu oraz możliwość jego przedłużania przez którąś ze stron skutecznie wstrzymuje rozwój wielu regionów i paraliżuje normalne funkcjonowanie społeczności lokalnych, rodzin, osiedli.

   Mając na względzie interes społeczny i słuszny interes obywateli, gminy powinny posiadać prawną możliwość rozwiązywania konfliktów sąsiedzkich, wynikłych z użytkowania dróg pozostających ˝we władaniu gmin˝, np. polepszenia nawierzchni drogi, przywrócenia jej przejezdności, odwodnienia.

   Pytania:

   1. Czy ministerstwo rozważa możliwość uregulowania przedmiotowej kwestii według propozycji przedstawionych w interpelacji?

   2. Czy ministerstwo prowadzi konsultacje z gminami dotyczące szeroko rozumianych problemów z użytkowaniem dróg pozostających we władaniu gmin?

   3. Czy ministerstwo posiada wiedzę na temat problemów generowanych przez obecny stan prawny i ich kosztów społecznych?

   Z poważaniem

   Poseł Marek Polak

   oraz grupa posłów

   Andrychów, dnia 28 sierpnia 2013 r.