Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na wystąpienie wicemarszałka Sejmu pana Eugeniusza Grzeszczaka z dnia 31 lipca 2013 r., nr SPS-023-20068/13, przy którym załączono interpelację posła Michała Wojtkiewicza oraz grupy posłów w sprawie sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych, uprzejmie informuję.

   Przedmiotem wystąpienia poselskiego jest legalność sprzedaży bezpośredniej produktów rolnych na targach oraz przesłanki, które powinni spełnić rolnicy zamierzający sprzedawać na targach produkty typu: mleko, śmietana, ser, miód.

   Odnosząc się do zgłoszonych pytań, należy zauważyć, że przepisy o podatku dochodowym nie określają warunków, jakie rolnicy muszą spełnić, by sprzedawać na targach produkty typu: mleko, śmietana, ser, miód. W oparciu o przepisy podatkowe nie należy również oceniać legalności sprzedaży bezpośredniej takich produktów.

   Przepisy o podatku dochodowym określają zasady opodatkowania dochodów uzyskanych ze sprzedaży produktów rolnych, o których mowa w wystąpieniu poselskim.

   Przede wszystkim należy podkreślić, że w aktualnym stanie prawnym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych nie podlegają dochody z tytułu sprzedaży nieprzetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych. Wynika to z faktu, że działalność polegająca na wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, jest zgodnie z definicją zawartą w art. 2 ust. 2 dla potrzeb ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych działalnością rolniczą. Stosownie natomiast do art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przepisów tej ustawy nie stosuje się do działalności rolniczej, z wyjątkiem działów specjalnych produkcji rolnej.

   Jednocześnie stosownie do art. 21 ust. 1 pkt 71 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są dochody ze sprzedaży produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy lub hodowli, niestanowiących działów specjalnych produkcji rolnej, przerobionych sposobem przemysłowym, jeżeli przerób ten polega na kiszeniu produktów roślinnych lub przetwórstwie mleka albo na uboju zwierząt rzeźnych i obróbce poubojowej tych zwierząt, w tym również na rozbiorze, podziale i klasyfikacji mięsa.

   Opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają dochody ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, w tym również na targach, do których nie znajduje zastosowania zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 71 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

   Dochody ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych opodatkowane są na zasadach przewidzianych dla dochodów osiąganych z pozarolniczej działalności gospodarczej, jeżeli sprzedaż tych produktów odbywa się w warunkach pozarolniczej działalności gospodarczej określonej w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. m.in. ma charakter zarobkowy i prowadzona jest w sposób zorganizowany i ciągły.

   W pozostałych przypadkach źródłem przychodów osiąganych z tego tytułu są tzw. inne źródła, o których mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dochody z innych źródeł podlegają opodatkowaniu na ogólnych zasadach według skali podatkowej, po ich zsumowaniu w zeznaniu rocznym z dochodami osiągniętymi z innych tytułów, np. ze stosunku pracy.

   Niezależnie od powyższego uprzejmie informuję, że z inicjatywy Senatu Rzeczypospolitej Polskiej podjęte zostały prace nad uregulowaniem zasad opodatkowania dochodów ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych pochodzących z własnej uprawy, hodowli lub chowu. Zasady te określa projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o swobodzie działalności gospodarczej (druk nr 319).

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Maciej Grabowski

   Warszawa, dnia 9 sierpnia 2013 r.