Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na pismo z dnia 24 lipca br., znak: SPS-023-19837/13, dotyczące interpelacji posła Andrzeja Romanka w sprawie współfinansowania inwestycji w zakresie budowy, modernizacji i przebudowy dróg powiatowych i gminnych ze środków Unii Europejskiej w latach 2014-2020, składam na ręce Pani Marszałek następujące wyjaśnienia.

   Reforma polityk Unii Europejskiej 2014-2020 kładzie nacisk na kontynuację programowania gwarantującego efektywne i skuteczne osiąganie rezultatów oraz koncentrację środków. W ślad za tym szereg zasad planowania i przygotowania interwencji publicznej ulega modyfikacjom, również w zakresie wsparcia projektów drogowych.

   W obszarze inwestycji transportowych finansowanych ze środków UE celem będzie zakończenie (do 2022 r.) realizacji rozbudowy podstawowej sieci transportowej (autostrady, drogi ekspresowe, uzupełniająco inne drogi, koleje, lotniska, porty morskie i drogi śródlądowe). Umożliwi to sprawny przewóz towarów i osób przy użyciu różnych rodzajów transportu, z uwzględnieniem ekologicznych właściwości transportu szynowego i wodnego. Z poziomu krajowego będą realizowane w szczególności inwestycje transportowe w sieci TEN-T i niektóre inwestycje włączające, tzw. węzły drugorzędne do sieci TEN-T.

   Na poziomie regionalnym przewidywane do realizacji są inwestycje przede wszystkim na drogach wojewódzkich, komplementarne do zaproponowanego przez Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej układu dróg krajowych. Inwestycje te wytypowane zostaną na podstawie kryteriów będących odzwierciedleniem celów interwencji polityki spójności 2014-2020 w odniesieniu do infrastruktury drogowej na poziomie regionalnym, jakimi są poprawa połączeń z siecią krajową i wewnątrz województw oraz zwiększenie przepustowości.

   Ministerstwo Rozwoju Regionalnego nie wyklucza przy tym możliwości finansowania dróg niższego rzędu niż drogi wojewódzkie. Należy jednak pamiętać, że w opinii Komisji Europejskiej nie są to przedsięwzięcia priorytetowe. Uzupełnieniem budowy dróg wojewódzkich będą inwestycje realizowane na drogach powiatowych dołączające do sieci pozostałe obszary, nieznajdujące się w obszarze podstawowej sieci transportowej (miasta subregionalne, obszary o najniższej dostępności transportowej, w tym obszary wiejskie). Finansowanie dróg lokalnych będzie możliwe w ramach regionalnych programów operacyjnych w ograniczonym zakresie, uwarunkowanym ich rolą w układzie transportowym. Rozwój infrastruktury tych dróg będzie finansowany przede wszystkim jako uzupełniające interwencje związane z działaniami rewitalizacyjnymi obszarów miejskich i wiejskich, jako inwestycje usprawniające połączenia między ośrodkami życia społeczno-gospodarczego (w tym ośrodków aktywności gospodarczej, rozwijających się obszarów inwestycyjnych, centrów logistycznych, lotnisk), jako konieczne połączenia z siecią autostrad i dróg krajowych lub jako uzupełnienie luki w połączeniach transgranicznych.

   Ponadto działania dotyczące infrastruktury drogowej na poziomie lokalnym będą wspierane także w ramach Europejskiego Funduszu Rolnego Rozwoju Obszarów Wiejskich. Zakres działania Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 będzie obejmował również inwestycje polegające na tworzeniu, ulepszaniu lub rozbudowie infrastruktury lokalnej o małej skali.

   Jednocześnie uprzejmie informuję, że realizacja projektów dotyczących infrastruktury drogowej w poszczególnych regionach będzie przedmiotem negocjacji kontraktu terytorialnego, który ma na celu koordynację działań prorozwojowych podejmowanych przez rząd RP i samorządy, ukierunkowanych na osiąganie wspólnych celów wyznaczonych w stosunku do określonego w nim terytorium.

   Z poważaniem

   Minister

   Elżbieta Bieńkowska

   Warszawa, dnia 13 sierpnia 2013 r.