Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Minister! Za kilka miesięcy Polska przystąpi do wydatkowania środków europejskich z nowej perspektywy finansowej na lata 2014-2020. Jest rzeczą niezwykle ważną, aby środki te zostały wykorzystane w całości oraz aby ich przeznaczenie pozwoliło w jak największym stopniu na zaspokojenie szerokiego spektrum potrzeb mieszkańców naszego kraju.

   Jedną z wciąż ważnych potrzeb są inwestycje w tzw. lokalną infrastrukturę drogową, w szczególności w zakresie dróg powiatowych i gminnych. Niestety, jak się okazuje, możliwości współfinansowania takich inwestycji ze środków europejskich na lata 2014-2020 będą bardzo ograniczone, co wywołuje uzasadniony sprzeciw władz lokalnych. Konwent Starostów Województwa Małopolskiego w swoim stanowisku z dnia 5 lipca 2013 r. odnoszącym się do zaistniałej sytuacji podkreślił, że ˝transport drogowy w Polsce opiera się głównie na drogach publicznych różnych kategorii i że drogi zarządzane przez samorządy terytorialne stanowią ok. 96% ogólnej długości wszystkich dróg publicznych w Polsce˝. Te dane pokazują, jak brzemienne w skutki może być zablokowanie możliwości pozyskiwania środków na inwestycje drogowe przez władze powiatów i gmin. Ponadto konwent w ww. stanowisku podkreśla: ˝Zdajemy sobie sprawę, iż powodzenie realizacji inwestycji drogowych, przy obecnym braku środków finansowych praktycznie w każdym samorządzie terytorialnym, uzależnione jest od dofinansowania w ramach różnych programów przyjętych na lata 2014-2020. Jednakże w perspektywie finansowej Unii Europejskiej na ten okres problem finansowania lokalnych inwestycji drogowych jest niemal całkowicie pomijany, bo priorytetem unijnych przedsięwzięć transportowych mają być drogi sieci TEN-T. Jednakże najlepszym rozwiązaniem dla zapewnienia możliwości finansowania modernizacji i przebudowy dróg lokalnych mogą być programy obejmujące swoim zasięgiem makroregiony w ramach wspomnianej perspektywy finansowej Unii Europejskiej˝.

   Ministerstwo Rozwoju Regionalnego podjęło działania mające na celu umożliwienie finansowania inwestycji drogowych z regionalnych programów operacyjnych, z jednoczesnym zastrzeżeniem, że ˝możliwości finansowania będą jednak bardzo ograniczone. Na tego typu inwestycje przeznaczonych zostanie niewiele środków i nie będzie na nie konkursów. Powinny one - zgodnie z założeniami umowy partnerstwa - stanowić uzupełnienie szerszych działań, być częścią kompleksowych przedsięwzięć, np. elementem działań rewitalizacyjnych w ramach zintegrowanych inwestycji terytorialnych (ZIT)˝ (źródło: strona internetowa Ministerstwa Rozwoju Regionalnego). Z powyższych informacji wynika zatem wprost, że w nowej perspektywie finansowej możliwości pozyskiwania środków przez samorządy powiatowe i gminne na realizację inwestycji drogowych zostaną praktycznie ograniczone do minimum.

   Z uwagi na zaistniałą sytuację uważam, że należy podjąć zdecydowane, daleko idące działania umożliwiające finansowanie inwestycji w lokalną infrastrukturę drogową ze środków europejskich w kolejnej perspektywie finansowej. Taka zmiana pozwoli na dalszy harmonijny rozwój lokalnej infrastruktury drogowej.

   Zatem mając na uwadze powyższe, zwracam się do Pani Minister o udzielenie odpowiedzi na pytanie: Czy Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, mając na uwadze powyższe argumenty, podjęło lub podejmie działania umożliwiające współfinansowanie inwestycji w lokalną infrastrukturę drogową ze środków regionalnych programów operacyjnych na lata 2014-2020 w dotychczasowym lub większym nawet zakresie?

   W załączeniu przedkładam kserokopię stanowiska Konwentu Starostów Województwa Małopolskiego z dnia 5 lipca 2013 r.*)

   Z poważaniem

   Poseł Andrzej Romanek

   Warszawa, dnia 19 lipca 2013 r.