Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pani poseł Anny Paluch oraz pana posła Piotra Naimskiego (SPS-023-19123/13, z dnia 28 czerwca 2013 r.) w sprawie przeprowadzonego przez Polskie Koleje Państwowe postępowania o nabycie akcji PKL SA, uprzejmie informuję, co następuje.

   Kwestie podnoszone w pytaniach nr 1-3 zostały wyjaśnione w trakcie zamkniętego posiedzenia Komisji Infrastruktury w dniu 10 lipca 2013 r., poświęconego m.in. kwestiom będącym przedmiotem interpelacji pani poseł Anny Paluch i pana posła Piotra Naimskiego.

   Ustosunkowując się do pytania nr 4, uprzejmie informuję, iż nabywcą akcji Polskie Koleje Linowe SA (PKL SA) została spółka Polskie Koleje Górskie SA (PKG SA) z siedzibą w Zakopanem, której akcjonariuszami są gmina miasta Zakopanego (81,25%), gmina Bukowina Tatrzańska (6,25%), gmina Kościelisko (6,25%) oraz gmina Poronin (6,25%).

   Odnośnie do kwestii zawartych w pytaniu nr 5 uprzejmie wyjaśniam, iż zgodnie z przepisami rozdziału 10 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2013 r. poz. 594) minister właściwy do spraw transportu nie sprawuje nadzoru nad działalnością gmin. Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej nie posiada informacji wskazujących, aby uchwały ww. gmin, podjęte w związku z utworzeniem spółki PKG SA, zostały zaskarżone przez jakikolwiek podmiot lub unieważnione przez organ nadzoru ze względu na ich niezgodność z przepisami prawa. W oparciu o posiadane informacje można stwierdzić, że działania burmistrza miasta Zakopanego były zgodne z podjętą w dniu 25 czerwca 2012 r. przez Radę Miasta Zakopanego uchwałą nr XXVII/373/2012 w sprawie utworzenia spółki akcyjnej PKG SA, a założenia w niej zawarte burmistrz wykonał w całości.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Andrzej Massel

   Warszawa, dnia 30 lipca 2013 r.