Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   W związku z rozstrzygnięciem 22 maja 2013 r. postępowania o nabycie akcji Polskich Kolei Linowych SA pojawia się coraz więcej wątpliwości co do legalności i rzetelności przeprowadzonego postępowania. Majątek PKL SA ma zasadnicze znaczenie dla zachowania i podniesienia walorów turystycznych gmin, w których jest zlokalizowany.

   Rada Miasta Zakopane w uchwale nr XXVI 1/373/2012 w sprawie utworzenia spółki akcyjnej ˝Polskie Koleje Górskie SA˝ z siedzibą w Zakopanem z dnia 25 czerwca 2012 r. określiła wyraźnie, że spółkę Polskie Koleje Górskie tworzy się ˝w związku z prywatyzacją spółki akcyjnej Polskie Koleje Linowe SA˝ jako ˝tzw. spółkę celową specjalnego przeznaczenia, której celem będzie wzięcie udziału w prywatyzacji PKL i przejęcie kontroli nad PKL˝. Paragraf 1 ust. 3 uchwały Rady Miasta Zakopane stwierdza, że: ˝Utworzenie PKG uzasadnia się ważnym interesem związanym z zapewnieniem rozwoju gmin, będących jej założycielami, gdyż jest to niezbędne dla utrzymania i funkcjonowania terenów rekreacyjnych i urządzeń sportowych, użytkowanych przez przeznaczoną do prywatyzacji spółkę PKL, co zagwarantuje realizację zadań ustawowych z zakresu kultury fizycznej i turystyki oraz promocji gmin˝.

   Intencja samorządu terytorialnego - przejęcia i utrzymania kontroli nad majątkiem PKL została zatem jasno określona w uchwale organu stanowiącego. Głównym celem powołanej spółki miało być złożenie oferty kupna 100% akcji PKL SA, emisja obligacji zamiennych i doprowadzenie do zmiany właściciela spółki PKL SA z zachowaniem pełnej kontroli właścicielskiej przez samorządy gmin Bukowina Tatrzańska, Kościelisko, Poronin i miasto Zakopane. Rady gmin Bukowina Tatrzańska, Kościelisko i Poronin podjęły również uchwały o utworzeniu spółki PKG, przy czym miasto Zakopane wyłożyło największą część kapitału zakładowego spółki PKG i objęło największą część udziałów, proporcjonalnie do włożonego wkładu pieniężnego - 81,25%.

   W trakcie procedury prywatyzacyjnej majątku Polskich Kolei Linowych prowadzonej przez właściciela akcji, tj. Polskie Koleje Państwowe, partnerem Polskich Kolei Górskich został fundusz Mid Europa Partners. Źródła pochodzenia kapitału, a także warunki jego udziału w procesie prywatyzacji majątku PKL SA budzą zasadnicze wątpliwości. W związku z powyższym kierujemy do Pana Ministra poniższe pytania:

   1. Jaka jest treść umowy sprzedaży, zawartej w dniu 22 maja 2013 r. pomiędzy właścicielem majątku PKL SA spółką Polskie Koleje Państwowe a spółką Polskie Koleje Górskie?

   2. Czy Polskie Koleje Państwowe, prowadząc procedurę sprzedaży majątku PKL SA, dokonały sprawdzenia wiarygodności funduszu Mid Europa Partners? Jakie są wyniki tego badania?

   3. Czy była badana treść umowy pomiędzy spółką Polskie Koleje Górskie a funduszem Mid Europa Partners? Jakie są postanowienia tej umowy? Wzajemne zobowiązania partnerów w postępowaniu o nabycie akcji PKL SA mają zasadnicze znaczenie dla przejrzystości tej prywatyzacji i dla jej zgodności z polskim prawem.

   4. Czy wobec nabycia akcji PKL SA przez podmiot z udziałem zagranicznego kapitału została udzielona zgoda przez właściwego ministra na nabycie nieruchomości przez cudzoziemców?

   5. Czy w trakcie prywatyzacji było badane spełnianie wymogów ustawy o samorządzie gminnym przez gminy, wspólników spółki PKG w zakresie podjęcia przez właściwe rady gmin uchwał w sprawie zasad wnoszenia, cofania i zbywania udziałów i akcji przez właściwych wójtów i burmistrza?

   Posłowie Anna Paluch i Piotr Naimski

   Warszawa, dnia 21 czerwca 2013 r.