Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Minister! Do mojego biura poselskiego dostarczono stanowisko Konwentu Starostów i Wicestarostów Lubuskich w sprawie ˝Programu operacyjnego współpracy transgranicznej Polska - Saksonia 2014- 2020˝ w ramach ˝Europejskiej współpracy terytorialnej˝. Zrzeszeni w tym konwencie przedstawiciele powiatów lubuskich uważają, że nieuzasadnione jest wykluczenie województwa lubuskiego z obszaru wsparcia w ˝Programie operacyjnym współpracy transgranicznej Polska - Saksonia na lata 2014-2020˝.

   Podkreślają we wspomnianym na wstępie stanowisku, że dla zachowania ciągłości dotychczasowej, wieloletniej współpracy konieczne jest kontynuowanie trzech programów transgranicznych z zachowaniem ich obecnych obszarów wsparcia. W poprzednim okresie programowania, tj. w latach 2007-2013, cały podregion zielonogórski objęty był wsparciem w ramach programu z Saksonią, bowiem w swojej południowej części graniczy on z Wolnym Krajem Saksonią. Warto podkreślić, że na tym obszarze funkcjonują ścisłe partnerstwa miast i gmin: Żary - Weisswasser, Łęknica - Bad Muskau, Przewóz - Krauschwitz oraz powiatu żarskiego z powiatem Görlitz (wcześniej Weisswasser i Niesky). Partnerstwa te zaowocowały licznymi projektami transgranicznymi zbliżającymi do siebie ludność zamieszkującą po obu stronach polsko-niemieckiej granicy. W obecnym polsko-saksońskim programie transgranicznym 30 partnerów z województwa lubuskiego bierze udział w 126 polsko-niemieckich projektach. Dodatkowo niektóre z realizowanych projektów wyróżniono jako wzorcowe dla współpracy transgranicznej. Należą do nich następujące projekty:

   - ˝Przygoda z Nysą˝ - wieloetapowy projekt zagospodarowania turystycznego Nysy, realizowany przez powiat żarski w partnerstwie z powiatem Görlitz oraz gminą Zgorzelec, gminami powiatu zgorzeleckiego i powiatem zgorzeleckim,

   - ˝Praca i nauka ponad granicami˝ - projekt rewitalizacji parku Mużakowskiego, jego początki sięgają pierwszej połowy lat 90., realizowany w polsko-niemieckich grupach bezrobotnej młodzieży, zdobywającej zawód, doświadczenie zawodowe i znajomość języka sąsiadów,

   - ˝Geopark Łuk Mużakowa˝ - wspólne działania promocyjne, które doprowadziły do włączenia w 2011 r. parku Mużakowskiego do Global Geoparks Network - elitarnej światowej organizacji zrzeszającej unikatowe tereny i formacje geologiczne,

   - ˝Strażak bez granic wobec współczesnych zagrożeń na pograniczu polsko-niemieckim˝ - projekt realizowany przez powiat żarski i powiat Görlitz z udziałem finansowym gmin powiatu żarskiego.

   Wspomniany wyżej park Mużakowski jako jedyny w województwie lubuskim obiekt wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO (położony po obu stronach granicy) pozostanie praktycznie poza obszarem wsparcia EWT. Zdaniem zainteresowanych członków Konwentu Starostów i Wicestarostów Lubuskich to najlepsze, odpowiadające definicji tereny do realizacji trudnych, ale niezwykle owocnych projektów współpracy transgranicznej. Według lubuskich starostów i wicestarostów bez możliwości dalszego wsparcia dotychczasowe działania na jego rzecz zostaną zaprzepaszczone.

   W związku przedstawionym w tej interpelacji stanowiskiem Konwentu Starostów i Wicestarostów Lubuskich w sprawie ˝Programu operacyjnego współpracy transgranicznej Polska - Saksonia 2014 - 2020˝ w ramach ˝Europejskiej współpracy terytorialnej˝ uprzejmie proszę Panią Minister o udzielenie odpowiedzi na pytanie: Czy możliwe jest włączenie województwa lubuskiego do tego obszaru?

   Z poważaniem

   Poseł Waldemar Sługocki

   Zielona Góra, dnia 31 maja 2013 r.