Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację pani poseł Ewy Malik oraz grupy posłów z dnia 22 maja 2013 r., przekazaną wraz z pismem, nr SPS-023-18327/13, w sprawie zmian w przepisach dotyczących publicznych zakładów kształcenia, uprzejmie informuję, że zakłady kształcenia nauczycieli funkcjonują na zasadach określonych w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.). Regulacje dotyczące kolegiów zawarte w art. 261a i 261b Prawa o szkolnictwie wyższym wprowadzone ustawą z dnia 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 202, poz. 1553) są rozwiązaniami szczególnymi w stosunku do zapisów ustawy o systemie oświaty. Przewidziano w nich możliwości włączenia kolegiów do systemu szkolnictwa wyższego w drodze rozporządzenia ministra właściwego do spraw szkolnictwa wyższego. Natomiast podejmowanie decyzji w sprawach związanych z dalszym funkcjonowaniem kolegiów pozostaje w kompetencji ministra właściwego do spraw oświaty.

   Z dniem 30 września 2015 r. tracą moc porozumienia zawarte przez organy prowadzące kolegia nauczycielskie, nauczycielskie kolegia języków obcych albo kolegia pracowników służb społecznych z uczelniami w zakresie, w jakim umożliwiają one absolwentowi, po uzyskaniu dyplomu ukończenia kolegium, ubieganie się o dopuszczenie do egzaminu w uczelni oraz uzyskanie również dyplomu i tytułu zawodowego licencjata. Słuchacze, którzy rozpoczną naukę w kolegium w roku szkolnym 2013/2014, nie będą już mieli możliwości uzyskania tytułu zawodowego licencjata w uczelni sprawującej opiekę naukowo-dydaktyczną, natomiast otrzymają dyplom ukończenia kolegium.

   Uprzejmie wskazuję, iż nie ma podstaw do dalszego przedłużania czasu obowiązywania ww. porozumień. Nie byłoby to zgodne z systemem szkolnictwa wyższego i przyjętymi w porozumieniu z ministrem edukacji narodowej rozwiązaniami dotyczącymi kształcenia nauczycieli. Kształcenie to powinno odbywać się wyłącznie w systemie szkolnictwa wyższego. Regulacje wprowadzone do ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym w 2009 r. miały sprzyjać stopniowemu odchodzeniu od kształcenia nauczycieli w kolegiach funkcjonujących w ramach systemu oświaty. Proces likwidacji kolegiów, wynikający także z wejścia w życie przedstawionych powyżej przepisów, trwa już od dłuższego czasu. Do roku 2011/2012 zlikwidowano łącznie 53 kolegia (np. w woj. wielkopolskim zlikwidowano wszystkie kolegia nauczycielskie), a Nauczycielskie Kolegium Języków Obcych w Gliwicach zostało włączone do Politechniki Śląskiej. Wprowadzanie w tej sytuacji zmian, które zmierzałyby do zatrzymania procesu przekształcania kolegiów, doprowadziłoby do nierównego traktowania tych jednostek, które zmianom się poddały.

   Uprzejmie wyjaśniam, że w art. 261a ust. 1 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym przewidziano kilka możliwości włączenia kolegiów do systemu szkolnictwa wyższego. Optymalnym rozwiązaniem - ze względu na zmiany demograficzne, skutki finansowe i społeczne - jest włączanie kolegiów do istniejących uczelni publicznych, po uzyskaniu zgody senatu uczelni. Prowadzi to do lepszego wykorzystania infrastruktury, a także zwiększa możliwości rozwoju oraz zapewnienia bardziej atrakcyjnej oferty edukacyjnej. Decyzja o skorzystaniu z takiej możliwości należy do organu prowadzącego kolegium.

   Jednocześnie pragnę poinformować, że minister edukacji narodowej zaproponował zmiany w ustawie o systemie oświaty dotyczące zakładów kształcenia nauczycieli. Wniosek ten został włączony do projektu założeń projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i niektórych innych ustaw. Zgodnie z propozycją MEN wstrzymany zostanie nabór kandydatów do zakładów kształcenia nauczycieli i tym samym nastąpi stopniowe wygaszanie kształcenia w tych zakładach.

   Ewentualne decyzje o zmianach w projekcie nowelizacji ustawy o systemie oświaty w zakresie kolegiów mogą być podejmowane przez ministra edukacji narodowej.

   Pragnę także dodać, że wygaśnięcie porozumień pomiędzy organami prowadzącymi kolegia a uczelniami nie oznacza w żadnym przypadku zamknięcia drogi absolwentom kolegiów do uzyskania dyplomu szkoły wyższej. Odbywać się to będzie zgodnie z przedstawioną w ww. projekcie założeń procedurą potwierdzania efektów uczenia się. Słuchacze kolegiów, którzy nie zdążą uzyskać dyplomu do dnia 30 września 2015 r., będą mogli skorzystać z tej nowej instytucji. Pozwoli im to na ukończenie studiów i uzyskanie tytułu zawodowego w specjalnym trybie, uwzględniającym wcześniej uzyskane kompetencje.

   Łączę wyrazy szacunku

   Minister

   Barbara Kudrycka

   Warszawa, dnia 18 czerwca 2013 r.