Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Minister! Do mojego biura poselskiego zgłosili się nauczyciele i pracownicy Zespołu Nauczycielskich Kolegiów Języków Obcych w Sosnowcu z prośbą o interwencję w sprawie zmian w przepisach dotyczących publicznych zakładów kształcenia, jakim są kolegia.

   W świetle zmiany przepisów wprowadzonych ustawą z dnia 5 listopada 2009 r. o zmianie ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym (Dz. U. z 2009 r. Nr 202, poz. 1553) zgodnie z jej art. 261b ˝porozumienia zawarte przez organy prowadzące kolegia nauczycielskie, nauczycielskie kolegia języków obcych albo kolegia pracowników służb społecznych z uczelniami w zakresie, w jakim umożliwią one absolwentowi, po zdaniu egzaminu dyplomowego, ubieganie się o dopuszczenie do egzaminu w uczelni oraz uzyskanie dyplomu i tytułu zawodowego licencjata, tracą moc z dniem 30 września 2015 r.˝.

   Z zapisem tym nie wiąże się bezpośrednio fakt likwidacji kolegiów, ale powoduje on, że oferta edukacyjna kolegiów przestanie być atrakcyjna (słuchacze pozbawieni zostaną szansy uzyskania tytułu licencjata).

   Kolegia oferują młodzieży wykształcenie ukierunkowane na praktyczną naukę zawodu nauczyciela (większa liczba praktyk zawodowych w szkołach i przedszkolach niż w uniwersytetach). Absolwenci nauczycielskiego kolegium języków obcych uzyskują uprawnienia do pracy w przedszkolach, w szkołach podstawowych (klasy I-III) oraz w gimnazjach i szkołach średnich, co zwiększa ich szansę na rynku pracy. Kolegia istnieją często w mniejszych miejscowościach (np. w Zgierzu pod Łodzią). Umożliwiają uzyskanie wykształcenia młodzieży z obszarów oddalonych od ośrodków akademickich.

   Likwidacja kolegiów utrudni, a w niektórych przypadkach uniemożliwi młodzieży, zwłaszcza tej z mniejszych ośrodków, dostęp do oferty edukacyjnej. Będzie ona skutkować zlikwidowaniem szkolnictwa zorientowanego na praktyczną naukę zawodu, które zasadniczo różni się od kształcenia akademickiego oferowanego przez uniwersytet.

   Ponadto likwidacja kolegiów w tak znaczącej skali spowoduje utratę miejsc pracy przez kadrę nauczającą, pracowników administracji i obsługi.

   Warto nadmienić, iż pomimo niżu demograficznego kolegia dobrze radzą sobie na rynku edukacyjnym, ich oferta jest atrakcyjna dla słuchaczy, absolwenci kolegiów są cenionymi pracownikami.

   Sprawa jest pilna, ponieważ brak naboru na kolejny rok poczyni przerwę w ciągłości kształcenia i dodatkowo utrudni funkcjonowanie.

   W związku z poruszonymi wyżej kwestiami uprzejmie proszę Panią Minister o odpowiedź na następujące pytania:

   Dlaczego decyzja o likwidacji kolegiów została przeprowadzona bez jakichkolwiek konsultacji społecznych, bez próby wypracowania wspólnego rozwiązania ze środowiskami bezpośrednio dotkniętymi tymi zmianami?

   Dlaczego kwestionuje się jakość wykształcenia oferowanego w kolegiach, skoro podlega ono tym samym standardom i krajowym ramom kwalifikacji, co kształcenie w szkołach wyższych, pomimo iż programy nauczania są na bieżąco konsultowane z uczelniami patronackimi?

   Czy znowelizowana ustawa Prawo o szkolnictwie wyższym umożliwia zawieranie nowych porozumień z uczelniami patronackimi?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Ewa Malik oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 24 maja 2013 r.