Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację pana posła Michała Wojtkiewicza oraz grupy posłów (sygn. SPS-023-18277/13) w sprawie abonamentu radiowo-telewizyjnego uprzejmie przekazuję stosowne informacje.

   Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi prace mające na celu przygotowanie ustawy o opłacie audiowizualnej, której celem będzie zmiana systemu finansowania mediów publicznych w Polsce. W pierwszej kolejności przygotowana została prawna i ekonomiczna analiza systemów finansowania mediów publicznych w państwach członkowskich Unii Europejskiej. Z analiz wynika, iż systemy znaczącej większości państw członkowskich opierają się na opłatach uiszczanych przez obywateli w formie abonamentu, opłaty lub podatku. Jednocześnie przeprowadzone zostały analizy mające na celu ocenę poszczególnych rozwiązań pod kątem zgodności z komunikatem Komisji Europejskiej w sprawie finansowania nadawców publicznych i orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości UE.

   Następnie opracowane zostały kierunkowe, wariantowe rozwiązania, w których wskazane zostały najpoważniejsze problemy wiążące się z przygotowaniem projektu ustawy, a także propozycje ich rozwiązania. W chwili obecnej trwa przygotowanie ostatecznej wersji projektu założeń, który zawierał będzie kompleksową propozycję nowego systemu finansowania mediów - winien on być gotowy w połowie lipca br.

   Głównym założeniem projektowanej regulacji powinno być zmniejszenie obciążeń nakładanych na społeczeństwo przy jednoczesnym zapewnieniu skutecznej egzekucji obniżonych opłat, a w rezultacie wysokiego i stabilnego finansowania publicznego dla nadawców publicznych. Wśród najważniejszych elementów nowego systemu należy wskazać zniesienie powszechnie krytykowanego obowiązku rejestracji odbiorników, obniżenie wysokości opłaty od gospodarstwa domowego, utrzymanie obecnego katalogu osób zwolnionych z uiszczania opłat oraz wyposażenie Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji w skuteczne narzędzia nadzoru nad jakością wykonywania misji publicznej przez jednostki publicznej radiofonii i telewizji.

   Odnosząc się do kwestii związanych z egzekucją obecnie obowiązujących opłat abonamentowych, pragnę podkreślić, iż obowiązek ich uiszczania wynika z ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych. Zgodnie z ustawą każda osoba, która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, jest zobowiązana do uiszczania tych opłat. W przypadku nieuiszczania opłat abonamentowych możliwe jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego. Podmiotem uprawnionym do pobierania opłat abonamentowych jest pocztowy operator publiczny - Poczta Polska SA. Z kolei nadzór nad wykonywaniem kontroli obowiązku pobierania opłaty abonamentowej sprawuje minister właściwy do spraw łączności, czyli obecnie minister administracji i cyfryzacji.

   Ponadto należy wskazać, iż ustawa o opłatach abonamentowych zawiera szeroki katalog osób zwolnionych z obowiązku uiszczania opłat abonamentowych. Art. 4 ustawy zwalnia od opłat m.in. wszystkie osoby, które ukończyły 75 lat, oraz osoby, które ukończyły 60 lat oraz mają ustalone prawo do emerytury, której wysokość nie przekracza miesięcznie kwoty 50% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w roku poprzedzającym, ogłaszanego przez prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.

   Ponadto w stosunku do osób, które zobowiązane są do uiszczania opłat abonamentowych, ˝w wyjątkowych sytuacjach, jeżeli przemawiają za tym szczególne względy społeczne lub przypadki losowe, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji może umorzyć lub rozłożyć na raty zaległości w płatności opłat abonamentowych, odsetki za zwłokę w ich uiszczaniu˝ (art. 10 ustawy). W sytuacji gdy uiszczenie opłaty wraz z odsetkami przekracza możliwości finansowe konkretnej osoby, ma ona prawo do złożenia wniosku o umorzenie lub rozłożenie na raty swoich należności do Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

   W ramach prowadzonych prac analizowane są różne możliwości uregulowania sytuacji prawnej osób, w stosunku do których może być prowadzone postępowanie egzekucyjne wynikające z nieuiszczania przez nie opłat abonamentowych. Wśród rozważanych możliwości wskazać należy możliwość rozszerzenia i doprecyzowania katalogu sytuacji, w których przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji mógłby umorzyć zaległości wynikające z nieuiszczania opłaty.

   Mam nadzieję, że państwo posłowie uznają powyższe wyjaśnienia za wystarczające.

   Z wyrazami szacunku

   Sekretarz stanu

   Piotr Żuchowski

   Warszawa, dnia 22 lipca 2013 r.