Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację (nr SPS-023-17757/13) złożoną przez pana Marka Władysława Polaka, posła na Sejm RP, w sprawie wydłużenia granicy wieku uczniów niepełnosprawnych i niedostosowanych społecznie, dla których może być organizowane kształcenie specjalne, uprzejmie wyjaśniam.

   Kwestie związane z kształceniem dzieci i młodzieży ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, w tym niepełnosprawnych i niedostosowanych społecznie, pozostają w obszarze szczególnego zainteresowania Ministerstwa Edukacji Narodowej.

   Od 2008 r. konsekwentnie wprowadzane są zmiany w przepisach prawa, które mają na celu zapewnienie ww. dzieciom i młodzieży powodzenia w nauce szkolnej, wyrównujące ich szanse edukacyjne, zapewniające odpowiednie warunki do nauki i pomoc psychologiczno-pedagogiczną, dostosowane do ich potrzeb i możliwości rozwojowych. Dzięki wprowadzanym zmianom proces kształcenia ucznia wymagającego specjalnej organizacji nauki i metod pracy dostosowany jest do jego indywidualnych potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz posiadanych przez niego predyspozycji psychofizycznych, niezależnie od typu i rodzaju szkoły, do jakiej uczęszcza.

   Zgodnie z rozporządzeniami ministra edukacji narodowej z dnia 17 listopada 2010 r. w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych (Dz. U. Nr 228, poz. 1490, z późn. zm.) oraz w sprawie w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w specjalnych przedszkolach, szkołach i oddziałach oraz w ośrodkach (Dz. U. Nr 228, poz. 1489, z późn. zm.) dzieci i młodzież posiadające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego mogą być kształcone do końca roku szkolnego w roku kalendarzowym, w którym uczeń kończy:

   1) 18. rok życia - w przypadku szkoły podstawowej,

   2) 21. rok życia - w przypadku gimnazjum,

   3) 24. rok życia - w przypadku szkoły ponadgimnazjalnej.

   Należy zauważyć, że korekta wieku, do którego może być prowadzone kształcenie uczniów niepełnosprawnych, niedostosowanych społecznie i zagrożonych niedostosowaniem społecznym w szkołach ponadgimnazjalnych, została wprowadzona rozporządzeniami ministra edukacji narodowej z dnia 28 sierpnia 2012 r.: rozporządzeniem zmieniającym w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w przedszkolach, szkołach i oddziałach ogólnodostępnych lub integracyjnych (Dz. U. poz. 982) oraz rozporządzeniem zmieniającym w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w specjalnych przedszkolach, szkołach i oddziałach oraz w ośrodkach (Dz. U. poz. 981).

   Zgodnie bowiem z regulacjami wprowadzonymi w 2010 r. kształcenie to mogło być prowadzone w szkołach ponadgimnazjalnych do końca roku szkolnego w tym roku kalendarzowym, w którym uczeń kończył 23. rok życia.

   Podwyższenie górnej granicy wieku uczniów objętych kształceniem specjalnym do 24. roku życia powodowane było zmianą przepisów ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (Dz. U. z 2004 r. Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.), zgodnie z którymi okres kształcenia w zasadniczej szkole zawodowej został ujednolicony do trzech lat (wcześniej kształcenie w zasadniczej szkole zawodowej mogło wynosić dwa lub trzy lata), jak również uwzględniało postulaty środowiska w tym zakresie, w szczególności rodziców uczniów niepełnosprawnych, a także dyrektorów szkół i ich organów prowadzących.

   Podkreślić należy, że do projektów ww. rozporządzeń zmieniających w toku uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych nie zostały zgłoszone uwagi dotyczące proponowanej granicy wieku kształcenia uczniów niepełnosprawnych.

   Należy jednocześnie podkreślić, że osoby niepełnosprawne i niedostosowane społecznie mają możliwość kontunuowania nauki w szkołach dla dorosłych.

   Biorąc pod uwagę powyższe, Ministerstwo Edukacji Narodowej nie planuje podnoszenia górnej granicy wieku uczniów, którzy mogą być objęci kształceniem specjalnym w szkołach ponadgimnazjalnych.

   Z wyrazami szacunku

   Sekretarz stanu

   Tadeusz Sławecki

   Warszawa, dnia 13 czerwca 2013 r.