Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Zgodnie z przepisami rozporządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 28 sierpnia 2012 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie warunków organizowania kształcenia, wychowania i opieki dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych oraz niedostosowanych społecznie w specjalnych przedszkolach, szkołach i oddziałach oraz w ośrodkach (Dz. U. poz. 981) niepełnosprawni uczniowie mogą kontynuować naukę do 24. roku życia. Opiekunowie takich osób zwracają jednak uwagę na konieczność wydłużenia wieku, do którego może być prowadzone kształcenie. Dalsze uczęszczanie do szkoły specjalnej (jak sugerują zainteresowani - do 30. roku życia) jest w ich ocenie niezbędne, aby co najmniej utrzymany został dotychczasowy poziom rozwoju poznawczo-społecznego, samodzielności i życiowej zaradności osób niepełnosprawnych i niedostosowanych społecznie. Tylko dzięki dalszemu kształceniu w odpowiedni sposób stymulowany będzie psychofizyczny rozwój dzieci niepełnosprawnych, dzięki czemu uzyskają one szansę pełniejszego uczestnictwa w życiu społecznym.

   Pytania:

   1. Czy ministerstwo prowadziło konsultacje z opiekunami, psychologami i innymi osobami uczestniczącymi w procesie kształcenia dzieci i młodzieży niepełnosprawnej i niedostosowanej społecznie odnośnie do wydłużenia wieku edukacji tej grupy?

   2. Czy ministerstwo dostrzega potrzebę wydłużenia granicy wieku, do którego może być prowadzona nauka osób niepełnosprawnych i niedostosowanych społecznie?

   Z poważaniem

   Poseł Marek Polak oraz grupa posłów

   Andrychów, dnia 8 maja 2013 r.