Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację pana Wincentego Elsnera, posła na Sejm RP, oraz grupy posłów przekazaną pismem z dnia 15 maja 2013 r., znak: SPS-023-17565/13, uprzejmie informuję, co następuje.

   Zgodnie z art. 97 ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. Nr 227, poz. 1505, z późn. zm.) czas pracy członków korpusu służby cywilnej nie może przekraczać 8 godzin na dobę i średnio 40 godzin tygodniowo w przyjętym okresie rozliczeniowym, nie dłuższym niż 8 tygodni. Rozkład czasu pracy w tygodniu oraz jego wymiar w poszczególnych dniach tygodnia ustala dyrektor generalny urzędu według zasad określonych w rozporządzeniu prezesa Rady Ministrów z dnia 25 kwietnia 2007 r. w sprawie czasu pracy pracowników urzędów administracji rządowej (Dz. U. Nr 76, poz. 505, z późn. zm.).

   W Ministerstwie Finansów kwestie dotyczące czasu pracy zostały uregulowane w zarządzeniu nr 8/BDG/2012 dyrektora generalnego Ministerstwa Finansów z dnia 29 lutego 2012 r. w sprawie regulaminu pracy w Ministerstwie Finansów. Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w Ministerstwie Finansów lub innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy. Czas pracy pracownika jest liczony od momentu stawienia się pracownika na stanowisku pracy do momentu jego opuszczenia. Pracowników obowiązuje 5-dniowy tydzień pracy, od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.15 - 16.15, z wyjątkiem pracowników, którzy mają ustalony indywidualny rozkład czasu pracy lub pracują w systemie pracy dwuzmianowej, a także pracowników wewnętrznej służby ochrony ministerstwa wykonujących pracę w systemie równoważnego czasu pracy. W odniesieniu do pracowników zatrudnionych w wyodrębnionej komórce organizacyjnej kontroli skarbowej oraz w wywiadzie skarbowym rozkład i system czasu pracy oraz okres rozliczeniowy ustala się zgodnie z rozporządzeniem ministra finansów z dnia 9 grudnia 2010 r. w sprawie czasu pracy inspektorów i pracowników zatrudnionych w wyodrębnionych komórkach organizacyjnych kontroli skarbowej oraz w wywiadzie skarbowym (Dz. U. Nr 238, poz. 1582).

   Jednocześnie uprzejmie informuję, że zgodnie z przepisem § 9 ust. 1 pkt 1 regulaminu organizacyjnego Ministerstwa Finansów wprowadzonego zarządzeniem nr 34 ministra finansów z dnia 27 lipca 2012 r. (Dz. Urz. Min. Fin. poz. 42, z późn. zm.) oraz odpowiednimi paragrafami wewnętrznych regulaminów organizacyjnych poszczególnych departamentów i biur odpowiednio departamentem albo biurem kieruje dyrektor, do zadań którego należy w szczególności sprawowanie nadzoru nad dyscypliną pracy podległych pracowników, przestrzeganie przepisów o czasie pracy, zapewnienie wszystkim pracownikom minimalnego nieprzerwanego 11-godzinnego odpoczynku dobowego oraz minimalnego nieprzerwanego 35-godzinnego odpoczynku tygodniowego.

   Zgodnie z regulaminem pracy w Ministerstwie Fiansów pracownik jest obowiązany do punktualnego rozpoczynania pracy i potwierdzenia przyjścia do pracy podpisem na liście obecności. Na liście obecności odnotowuje się wszystkie zwolnienia od pracy, urlopy, okresy usprawiedliwionej i nieusprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. Pracownik jest obowiązany do zgłaszania każdorazowego wyjścia w godzinach pracy poza miejsce pracy, zarówno w sprawach służbowych, jak i prywatnych, bezpośredniemu przełożonemu oraz dokonywania wpisów w odpowiedniej książce wyjść znajdującej się w danej komórce organizacyjnej. Dane dotyczące każdego pracownika w zakresie ewidencji czasu pracy wprowadzane są do kartoteki czasu pracy w systemie elektronicznym KOMAeHR w komórce organizacyjnej i na bieżąco kontrolowne przez dyrektora danej komórki.

   Elektroniczny system ewidencji czasu pracy zawiera rejestrację m.in. godzin nadliczbowych oraz terminy ich odbioru. Elektroniczna ewidencja zapewnia realizację przepisów dotyczących prowadzenia, osobnych dla każdego pracownika, kart ewidencji czasu pracy zgodnie z § 8 pkt 1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawcę dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. Nr 62, poz. 286, z późn. zm.).

   Ministerstwo Finansów posiada również system kontroli dostępu (SKD), który stanowi element zabiezpieczenia technicznego budynku MF i jest narzędziem kontroli ruchu osób, gromadzi informacje wyłącznie o wejściach i wyjściach pracowników do/z gmachu ministerstwa.

   Jednocześnie informuję, iż w latach 2009-2013 nie były przeprowadzane audyty poszczególnych departamentów i biur związane z czasem pracy. Natomiast w 2010 r. było prowadzone zadanie audytowe: System elektroniczny wejść w ministerstwie, gdzie zakresem przedmiotowym objęto m.in. system kontroli ruchu osobowego w Ministerstwie Finansów, w tym system elektroniczny wejść w MF.

   Sekretarz stanu

   Janusz Cichoń

   Warszawa, dnia 6 czerwca 2013 r.