Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W odpowiedzi na interpelację posła na Sejm RP pana Roberta Telusa oraz grupy posłów w sprawie wszczęcia procesu legislacyjnego w zakresie zmiany art. 29 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, polegającej na wyłączeniu jego stosowania w odniesieniu do ogródków gastronomicznych, przekazaną pismem z dnia 25 kwietnia 2013 r. (znak: SPS-023-17125/13), uprzejmie informuję, co następuje.

   Na wstępie należy zauważyć, że urządzanie w miejscach publicznych ogródków gastronomicznych nie podlega reglamentacji ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.). Oznacza to, że ustawianie stolików czy parasoli w miejscach publicznych nie podlega wymogom Prawa budowlanego. W tym zakresie prowadzących działalność gospodarczą obowiązują przepisy porządkowe, nie zaś przepisy Prawa budowlanego.

   Przepisy ustawy Prawo budowlane znajdują natomiast zastosowanie m.in. w sytuacji, gdy w ramach urządzania ogródków gastronomicznych dochodzi do zrealizowania na czas określony obiektu budowlanego. Zgodnie z art. 3 pkt 5 ustawy Prawo budowlane przez tymczasowy obiekt budowlany należy rozumieć obiekt budowlany przeznaczony do czasowego użytkowania w okresie krótszym od jego trwałości technicznej, przewidziany do przeniesienia w inne miejsce lub rozbiórki, a także obiekt budowlany niepołączony trwale z gruntem, jak: strzelnice, kioski uliczne, pawilony sprzedaży ulicznej i wystawowe, przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, obiekty kontenerowe.

   Ze wskazanej powyżej definicji wynika, że tym, co odróżnia tymczasowy obiekt budowlany od innych obiektów, jest albo czas użytkowania, albo trwałość jego związania z gruntem, przy czym tymczasowy obiekt budowlany powinien posiadać cechy obiektu budowlanego. Natomiast przez obiekt budowlany należy rozumieć budynek wraz z instalacjami i urządzeniami technicznymi, budowlę stanowiącą całość techniczno-użytkową wraz z instalacjami i urządzeniami oraz obiekt małej architektury (zob. art. 3 pkt 1 ustawy Prawo budowlane).

   Wyliczenie w art. 3 pkt 5 ustawy Prawo budowlane obiektów nietrwale związanych z gruntem nie ma charakteru zamkniętego, co oznacza, że do tych obiektów tymczasowych mogą zostać zaliczone również inne obiekty posiadające podobne właściwości np. ogródki gastronomiczne, o ile mieszczą się w definicji obiektu budowlanego. Budowa takich obiektów niepołączonych trwale z gruntem i przewidzianych do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu, o którym mowa w art. 30 ust. 1 ustawy Prawo budowlane, ale nie później niż przed upływem 120 dni od dnia rozpoczęcia budowy określonego w zgłoszeniu, nie wymaga pozwolenia na budowę, lecz zgłoszenia zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 12 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo budowlane.

   Odnosząc się do zaproponowanych w interpelacji zmian ww. przepisów, należy uznać za niewłaściwe umieszczenie w art. 29 ustawy Prawo budowlane ogródków gastronomicznych jako odrębnej kategorii tymczasowych obiektów budowlanych zwolnionych z obowiązku uzyskiwania pozwolenia na budowę, w sytuacji gdy realizacja takich obiektów może obecnie odbywać się na zgłoszenie na podstawie art. 29 ust. 1 pkt 12 w zw. z art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy Prawo budowlane. Czym innym natomiast pozostaje kwestia wydłużenia okresu, na jaki mogą być realizowane w trybie zgłoszenia wszystkie tymczasowe obiekty budowlane zdefiniowane w art. 29 ust. 1 pkt 12 ustawy Prawo budowlane. W tym zakresie należy wskazać, że w ramach obecnie prowadzonych prac legislacyjnych nad zmianami w ustawie Prawo budowlane (projekt założeń do projektu ustawy o zmianie ustawy Prawo budowlane oraz niektórych innych ustaw) nie przewidziano przedmiotowej zmiany. Jednocześnie jej dodanie z uwagi na zaawansowanie prac nad projektem założeń może wiązać się z opóźnieniem procedowania nowelizacji, która według harmonogramu powinna wejść w życie do końca 2013 r. Wobec powyższego ewentualne wprowadzenie zmian w tym zakresie będzie analizowane przy okazji kolejnych nowelizacji ustawy Prawo budowlane.

   Z wyrazami szacunku

   Podsekretarz stanu

   Janusz Żbik

   Warszawa, dnia 23 maja 2013 r.