Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Zarząd Stowarzyszenia Gmin Uzdrowiskowych RP zwrócił się do mnie z prośbą o podjęcie inicjatywy ustawodawczej oraz wprowadzenia zmian do obowiązującej ustawy o lecznictwie uzdrowiskowym, uzdrowiskach i obszarach ochrony uzdrowiskowej oraz o gminach uzdrowiskowych. Do najważniejszych kwestii, które wymagają natychmiastowego uregulowania, należy zaliczyć przepis art. 2 pkt 13, w którym zawarta jest definicja zakładu przemysłowego, przyjęta na potrzeby stosowania ustawy uzdrowiskowej. Według niej ˝zakład przemysłowy to zespół budynków i urządzeń wraz z terenem, na którym prowadzi się działalność wytwórczą, polegającą na przekształceniu mechanicznym, fizycznym lub chemicznym materiału, substancji lub ich części składowych w nowy produkt˝.

   W myśl definicji zakładem przemysłowym jest więc ciastkarnia, piekarnia, drukarnia, wytwórnia garmażerki itp. Zakładem przemysłowym jest także rozlewnia wody leczniczej ulokowana w uzdrowisku. Przyjęta definicja zakładu przemysłowego powoduje, że w wielu starostwach wstrzymany został proces wydawania pozwoleń budowlanych z przeznaczeniem na utworzenie ciastkarni, wytwórni wyrobów garmażeryjnych, rozlewni wód itp. Powyższa sytuacja wywołuje wiele konfliktów pomiędzy potencjalnymi inwestorami, a gminami uzdrowiskowymi, które są bezradne wobec tak skonstruowanej treści przepisu art. 2 pkt 13.

   W ocenie Zarządu SGU RP oraz wójtów, burmistrzów, prezydentów przepis art. 2 pkt 13 jest zbędny wobec treści przepisu art. 38 ust. 1 pkt 1i, który mówi że w strefie ˝A˝ zabrania się budowy ˝obiektów budowlanych, mogących zawsze znacząco oddziaływać na środowisko, w szczególności takich jak: warsztaty samochodowe, wędzarnie, garbarnie z wyjątkiem obiektów budowlanych służących poprawie stanu sanitarnego uzdrowiska, w szczególności takich jak: sieć wodno-kanalizacyjna, sieć gazowa, kotłownie gazowe, wiercenia wykonane w celu wykonania ujęć wód leczniczych˝.

   W odniesieniu do powyższego zwracam się do Pana Ministra z pytaniami.

   1. Czy zdaniem Pana Ministra przepis ustawy uzdrowiskowej art. 38 ust. 1 pkt 1i jest wystarczającym do zapewnienia maksymalnej ochrony naturalnych surowców leczniczych i walorów gmin uzdrowiskowych?

   2. Czy zdaniem Pana Ministra zasadne jest usunięcie z ustawy przepisu art. 2 pkt 13?

   3. W jaki sposób gminy uzdrowiskowe i starostwa powiatowe mogą wyjść naprzeciw potencjalnym inwestorom bez narażanie się na działania niezgodne z zapisami przedmiotowej ustawy?

   Z wyrazami szacunku

   Poseł Marek Rząsa

   Przemyśl, dnia 3 kwietnia 2013 r.