Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na interpelację pani poseł Anny Paluch oraz grupy posłów, nr SPS-023-15399/13, w sprawie przepisów art. 4 ust. 4 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, uprzejmie przedstawiam następujące stanowisko.

   Treść art. 4 ust. 4 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz. U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1116, ze zm.), zwanej dalej ˝u.s.m.˝, określającego obowiązki finansowe właścicieli lokali i domów jednorodzinnych niebędących członkami spółdzielni, była przedmiotem wnikliwych rozważań posłów i senatorów Sejmu V kadencji, w tym w szczególności członków podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego i poselskich projektów ustaw o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (druki nr 339, 766, 767 i 768).

   Rezultatem prac parlamentarzystów było uchwalenie nowego brzmienia art. 4 ust. 4 u.s.m. na mocy przepisów ustawy z dnia 14 czerwca 2007 r. o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 125, poz. 873).

   W związku z powyższym od dnia 31 lipca 2007 r. na podstawie art. 4 ust. 4 u.s.m. właściciele domów jednorodzinnych niebędący członkami spółdzielni są obowiązani uczestniczyć w pokrywaniu kosztów związanych z eksploatacją i utrzymaniem ich domów oraz eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości wspólnych. Są oni również obowiązani uczestniczyć w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu. Obowiązki te wykonują przez uiszczanie opłat na takich samych zasadach, jak członkowie spółdzielni, czyli zgodnie z postanowieniami statutu, z zastrzeżeniem art. 5 u.s.m.

   W art. 5 u.s.m. przewiduje się, że pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej, o ile oczywiście taka nieruchomość w konkretnej sytuacji istnieje, służą pokrywaniu wydatków związanych z jej eksploatacją i utrzymaniem, a w części przekraczającej te wydatki przypadają właścicielom domów proporcjonalnie do ich udziałów w nieruchomości wspólnej (ust. 1). Pożytki i inne przychody z własnej działalności gospodarczej spółdzielnia może przeznaczyć w szczególności na pokrycie wydatków związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości w zakresie obciążającym członków oraz na prowadzenie działalności społecznej, oświatowej i kulturalnej (ust. 2).

   Ustawowy obowiązek uczestniczenia właścicieli domów jednorodzinnych niebędących członkami spółdzielni w wydatkach związanych z eksploatacją i utrzymaniem nieruchomości stanowiących mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu, wynika również z art. 26 ust. 2 u.s.m.

   Kwestią partycypacji właścicieli domów jednorodzinnych w ww. wydatkach zajmował się także Sąd Najwyższy. W wyroku z dnia 4 listopada 2010 r., sygn. akt IV CNP 32/2010, SN uznał, że przepisy u.s.m. dotyczące lokali stosuje się odpowiednio do domów jednorodzinnych. W uzasadnieniu wyroku SN stwierdził, że do domu jednorodzinnego może ˝być stosowany art. 4 ust. 4 zdanie drugie u.s.m., jeżeli istnieją nieruchomości stanowiące mienie spółdzielni, które są przeznaczone do wspólnego korzystania przez osoby zamieszkujące w określonych budynkach lub osiedlu (...).˝.

   Uprzejmie informuję, że podzielam stanowisko parlamentarzystów wyrażone w brzmieniu art. 4 ust. 4 u.s.m. nadanym na mocy wskazanej wyżej ustawy nowelizującej oraz stanowisko SN przedstawione w ww. wyroku.

   Zwolnienie właścicieli domów jednorodzinnych z uczestniczenia w wydatkach, o których mowa wyżej, spowodowałoby, moim zdaniem, nierówne traktowanie osób posiadających potencjalną możliwość korzystania z przeznaczonego dla nich mienia spółdzielni, co naraziłoby spółdzielnię na zarzut dyskryminacji członków.

   Mając powyższe na uwadze, nie znajduję uzasadnienia do zmiany regulacji zawartych w art. 4 ust. 4 u.s.m. w kierunku proponowanym w interpelacji.

   Jednocześnie informuję, że w chwili obecnej przedmiotem prac w Sejmie RP jest 1 senacki i 6 poselskich projektów ustaw dotyczących problematyki spółdzielni, w tym spółdzielni mieszkaniowych.

   W dniu 25 stycznia br. Sejm podjął uchwałę w sprawie powołania i wyboru składu osobowego Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa spółdzielczego zawartych w drukach nr: 515, 816, 819, 864, 980, 1005 oraz 1065.

   Od woli parlamentarzystów zależeć zatem będzie pozostawienie lub zmiana regulacji zawartych w obecnym art. 4 ust. 4 u.s.m. w dotychczasowym kształcie.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Piotr Styczeń

   Warszawa, dnia 2 kwietnia 2013 r.