Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Na podstawie art. 195 ust. 2 w związku z art. 192 ust. 3 Regulaminu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej (M.P. z 2002 r. Nr 23, poz. 398, z 2003 r. Nr 23, poz. 337, z 2004 r. Nr 12, poz. 182, z 2005 r. Nr 16, poz. 263, Nr 42, poz. 556, Nr 66, poz. 912 i Nr 76, poz. 1062, z 2006 r. Nr 15, poz. 194 oraz z 2007 r. Nr 23, poz. 253), przekazuję w załączeniu na ręce Pani Marszałek interpelację poselską do Pana Ministra Pracy i Polityki Społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza w sprawie ubóstwa polskich dzieci.

   Zabieranie rodzicom dzieci z powodu biedy, niezaradności staje się powoli społeczną plagą. Do rzecznika praw obywatelskich i praw dziecka trafia coraz więcej skarg osób, którym sądy ograniczają prawa rodzicielskie, a nawet odbierają dzieci tylko dlatego, że żyją w biedzie. Sądy, urzędnicy, kuratorzy wolą ograniczać lub odbierać prawa rodzicielskie niż dokładnie rozpoznać sytuację danej rodziny, ustalić wspólny plan pomocowy. Instytucję, które mają za zadania wspierać i pomagać rodzinom, które z różnych powodów nie radzą sobie w codziennym trudzie, tak naprawdę odbierają im tę możliwość poprzez odbieranie dzieci i umieszczanie ich w domach dziecka bądź rodzinach zastępczych.

   Za przykład można podać młodych rodziców, którzy zamieszkiwali na jednym z gdyńskich osiedli w niedużej kawalerce. Dziecko zostało odebrane rodzicom po tym jak trafiło do szpitala z powodu zapalenia płuc. Z uzasadnienia sądu wynikało iż rodziców nie stać było na wykupienie leków. Pomimo zarobków ojca w wysokości ok. 1800 zł nie jest to wystarczający dochód na zaspokojenie potrzeb materialno-bytowych. Brak podstawowego zabezpieczenia finansowego przyczynił się do odebrania dziecka i umieszczenia go w rodzinnym domu dziecka.

   W związku w powyższym proszę Pana Ministra o odpowiedź na następujące pytania:

   1. Czy ministerstwo zna skalę problemu związaną z zabieraniem dzieci z powodu ubóstwa i niezaradności? Czy ta sytuacja jest monitorowana?

   2. Ile takich sytuacji dotąd w Polsce miało miejsce?

   3. Jakie działania w powyższej sprawie podejmuje resort w celu ich wykluczenia?

   4. Jakie nowe formy pomocy rodzinom niewydolnym finansowo rząd proponuje w związku z narastającym bezrobociem?

   Z poważaniem

   Poseł Elżbieta Rafalska

   Warszawa, dnia 4 marca 2013 r.