Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma z dnia 5 marca 2013 r. (sygn. SPS-023-14991/13) dotyczącego interpelacji posła na Sejm RP pani Ewy Malik oraz grupy posłów w sprawie planowanego obniżenia wskaźnika odpisu na fundusz socjalny emerytów i rencistów służb mundurowych uprzejmie przedstawiam następujące informacje.

   Przyjęte przez Radę Ministrów w dniu 20 listopada 2012 r. założenia projektu ustawy o funkcjonowaniu komisji lekarskich podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz o zmianie innych ustaw przewidują uregulowania dotyczące prewencji rentowej i aktywizacji zawodowej dla funkcjonariuszy służb mundurowych.

   Mając na względzie specyfikę pełnionej służby, w czasie której niejednokrotnie dochodzi do zagrożenia życia lub zdrowia bądź pogorszenia stanu zdrowia funkcjonariuszy, projektodawca przewidział w ww. założeniach wprowadzenie skutecznych mechanizmów prewencji rentowej. Rehabilitacja lecznicza prowadzona w ramach działań tejże prewencji ma uchronić funkcjonariusza przed niezdolnością do służby oraz wpływać na bieżąco na stan jego zdrowia, bez dopuszczania do rozwinięcia się poważnych schorzeń. Za funkcjonariusza zagrożonego niezdolnością do służby uważa się w szczególności funkcjonariusza, który zgłasza się lub jest kierowany do komisji lekarskich w celu orzeczenia dalszej zdolności do służby.

   Należy wskazać przy tym, że aktywizacją zawodową zostaną objęci również funkcjonariusze, którzy nie będą mogli pozostawać w służbie z przyczyn od nich niezależnych, a jednocześnie nie nabędą uprawnień do świadczeń emerytalno-rentowych. Aby wspomóc tę grupę przyszłych emerytów i rencistów służb mundurowych w zakresie podjęcia aktywności zawodowej poza służbą, rozwiązania w ramach aktywizacji zawodowej mają koncentrować się na doradztwie zawodowym i przekwalifikowaniu. Środki na aktywizację zawodową będą przeznaczone na dofinansowanie w ramach określonych limitów wydatków: studiów wyższych, studiów podyplomowych oraz kursów zawodowych i językowych pozwalających na zdobycie zawodu adekwatnego do potrzeb na rynku pracy i dotychczasowych kwalifikacji funkcjonariusza.

   Podkreślenia wymaga, że opisane działania mają na celu zapobieganie rozwojowi poważnych schorzeń poprzez bieżące działania lecznicze, wydłużenie okresu pozostawania funkcjonariuszy w służbie, a w przypadku gdy nie będzie to możliwe z uwagi na stan zdrowia lub decyzję niezależną od funkcjonariusza - przygotowanie do innej aktywności zawodowej. Jednocześnie chciałbym wskazać, że utworzenie funduszu przeznaczonego na prewencję rentową i aktywizację zawodową dla funkcjonariuszy stanowi realizację jednego z postulatów zgłaszanych przez parlamentarzystów podczas prac nad reformą systemu emerytalnego służb mundurowych.

   Jednocześnie pragnę poinformować, że art. 27 ustawy z dnia 18 lutego 1994 r. o zaopatrzeniu emerytalnym funkcjonariuszy Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Służby Kontrwywiadu Wojskowego, Służby Wywiadu Wojskowego, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Straży Granicznej, Biura Ochrony Rządu, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Więziennej oraz ich rodzin (Dz. U. z 2004 r. Nr 8, poz. 67, z późn. zm.) stanowiący podstawę prawną utworzenia funduszu socjalnego dla emerytów i rencistów służb mundurowych oraz członków ich rodzin, jak i tożsame przedmiotowo przepisy prawa dotyczące żołnierzy zawodowych stanowią wyjątek od powszechnej zasady wsparcia socjalnego byłego pracownika emeryta/rencisty przez pracodawcę określonej w ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 592, z późn. zm.).

   Zgodnie z ww. ustawą emeryt lub rencista będący byłym pracownikiem korzysta z funduszu socjalnego tworzonego przez byłego pracodawcę pod warunkiem, że pracodawca jest zobowiązany do utworzenia takiego funduszu i przyznał mu prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych wskazanych w wewnętrznym regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Ponadto pracodawca powinien zatrudniać więcej niż 20 pracowników oraz prowadzić działalność w chwili, gdy były pracownik uzyskał status emeryta lub rencisty. Podział środków socjalnych następuje pomiędzy obecnych i byłych pracowników będących emerytami lub rencistami.

   Fundusz socjalny emerytów i rencistów służb mundurowych oraz członków ich rodzin przeznaczony jest natomiast wyłącznie dla funkcjonariuszy zwolnionych ze służby, którzy nabyli prawo do emerytury policyjnej lub policyjnej renty inwalidzkiej oraz członków ich rodzin, którzy nabyli prawo do policyjnej renty rodzinnej.

   W związku z powyższym należy podkreślić, że emeryci i renciści służb mundurowych stanowią jedną z dwóch, obok żołnierzy zawodowych, grup społecznych posiadającą fundusz socjalny utworzony i dedykowany w całości dla niej. Pomoc socjalna może zostać udzielona byłemu funkcjonariuszowi lub członkom jego rodziny w przypadku złożenia stosownego wniosku przez uprawnionego.

   Należy wskazać, że planowane środki na realizację zadań w ramach prewencji rentowej i aktywizacji zawodowej będą stanowić 0,25% środków zaplanowanych na emerytury i renty, które będą pozyskane z corocznego odpisu na fundusz socjalny dla emerytów i rencistów (planowana zmiana poziomu odpisu z 0,5% na 0,25% rocznych środków planowanych na wypłaty emerytur i rent). Kwota środków zasilających fundusz socjalny rokrocznie ulega zwiększeniu z uwagi na wzrost środków zaplanowanych w danym roku na emerytury i renty. W 2012 r. odpis na fundusz socjalny emerytów i rencistów Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej, Biura Ochrony Rządu, Centralnego Biura Antykorupcyjnego, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Agencji Wywiadu oraz ich rodzin wynosił 31 891 000 zł.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Piotr Stachańczyk

   Warszawa, dnia 12 marca 2013 r.