Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowny Panie Ministrze! Zwracamy się do Pana Ministra z interpelacją w sprawie prawnego uregulowania zasad dotyczących monitorowania przestrzeni publicznej.

   Kamery monitoringu zainstalowano już w 89% polskich miast powiatowych. Teoretycznie mają one znaczenie prewencyjne. Niejednokrotnie pojawiają się jednak wątpliwości, czy użycie kamer w danym miejscu nie jest nadmierną ingerencją w życie prywatne i intymne. Mimo że ilość kamer na ulicach, osiedlach, w przedszkolach, zakładach pracy czy w punktach handlowych rośnie z roku na rok, wciąż nie ma żadnych przepisów szczegółowo regulujących tę kwestię. Kamery może zainstalować praktycznie każdy i wykorzystywać nagrania w dowolnym celu.

   Eksperci podnoszą, że konieczne winno być prawo osób monitorowanych do otrzymania informacji o obecności monitoringu (m.in. jaki obszar podlega monitoringowi), a także o zasadach jego funkcjonowania (m.in. kto jest administratorem i zarządzającym). Ważne, aby osoba monitorowana miała możliwość zgłoszenia ewentualnej skargi na działanie monitoringu do organu kontrolnego. To pozwoliłoby skutecznie reagować na wszelkie nieprawidłowości i nadużycia.

   W związku z powyższym prosimy Pana Ministra o odpowiedź na pytania: Czy MSW dostrzega konieczność prawnego uregulowania zasad dotyczących monitorowania przestrzeni publicznej? Jeśli tak, to czy podejmie prace legislacyjne w tym celu?

   Z poważaniem

   Poseł Jadwiga Wiśniewska oraz grupa posłów

   Warszawa, dnia 22 lutego 2013 r.