Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W nawiązaniu do pisma z dnia 28 lutego 2013 r. dotyczącego interpelacji posła na Sejm RP pana Marka Polaka oraz grupy posłów w sprawie zmiany przepisów ustawy o referendum lokalnym (SPS-023-14881/13) przedstawiam, co następuje.

   W pierwszej kolejności należy przywołać art. 11 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2001 r. Nr 142, poz. 1591, z późn. zm.), który wskazuje na formy podejmowania rozstrzygnięć przez społeczność lokalną, wymieniając referendum jako jedną z dwóch form bezpośrednich. W referendum lokalnym członkowie wspólnoty samorządowej wyrażają w drodze głosowania swoją wolę co do sposobu rozstrzygnięcia sprawy dotyczącej tej wspólnoty, mieszczącej się w zakresie zadań i kompetencji organów danej jednostki, lub w sprawie odwołania organu stanowiącego tej jednostki (a w przypadku gminy - także wójta, burmistrza, prezydenta miasta). Referendum jako formę demokracji bezpośredniej cechuje kryterium większościowe - bowiem w systemie demokratycznym to większość sprawuje władzę.

   Określone przepisami ustawy z dnia 15 września 2000 r. o referendum lokalnym (Dz. U. Nr 88, poz. 985, z późn. zm.) procedury przeprowadzania referendum przewidują tzw. progi - wielkości ważnie oddanych głosów, które pozwalają uznać wynik referendum za rozstrzygający. Ich obowiązywanie ma tym samym za zadanie zapewnienie legitymizacji rozstrzygnięć - skoro ustawodawca przewidział możliwość odwołania organów gminy, to dokonanie tego powinno zostać podjęte głosami odpowiedniej liczby mieszkańców. To rozstrzygnięcie musi mieć odpowiednią wagę - za danym mandatem bowiem stoją głosy wyborców. Dlatego do podjęcia takich rozstrzygnięć konieczne są odpowiednie progi. Ich zniesienie mogłoby spowodować, że mniejszość uprawniona byłaby do podważania woli większości. Z tych też względów MAC nie dostrzega celowości dokonania zmian w ustawie o referendum lokalnym zmierzających do zniesienia progów ważności rozstrzygnięć referendalnych.

   Z poważaniem

   Podsekretarz stanu

   Magdalena Młochowska

   Warszawa, dnia 29 marca 2013 r.