Strona którą oglądasz dotyczy poprzedniej kadencji sejmu. Aktualne informacje znajdziesz tutaj

   Szanowna Pani Marszałek! W związku z interpelacją pani poseł Alicji Dąbrowskiej otrzymaną przy piśmie, nr SPS-023-14790/13, z dnia 27 lutego 2013 r., dotyczącą skośnych przejść dla pieszych na skrzyżowaniu dróg, poniżej przedstawiam następujące informacje.

   Na wstępie, odnosząc się do kwestii podnoszonej w interpelacji przez panią poseł Alicję Dąbrowską, uprzejmie informuję, iż zasady lokalizacji przejść dla pieszych określają przepisy rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach (Dz. U. Nr 220, poz. 2181, z późn. zm.). W myśl przepisów pkt 5.2.6.2. załącznika nr 1 do tego rozporządzenia wyboru miejsca w celu wyznaczenia przejścia dla pieszych należy dokonać po przeprowadzeniu analizy warunków drogowych i ruchowych oraz możliwości zapewnienia bezpieczeństwa uczestnikom ruchu, uwzględniając w szczególności:

   - źródła i cele ruchu pieszych,

   - kierunki ruchu pieszych,

   - rozkład ruchu pieszych w ciągu doby,

   - natężenie ruchu pieszych,

   - natężenie ruchu kołowego na drodze, przez którą wyznaczone ma być przejście,

   - geometrię drogi.

   Potrzebę wyznaczenia przejścia oraz jego lokalizację należy z tego względu szczegółowo przeanalizować i dokonać wyboru, stosując m.in. poniższe zasady:

   - Przejścia powinny koncentrować możliwie największą liczbę pieszych przekraczających drogę, przy czym lokalizacja tych przejść powinna uwzględniać najkrótszą drogę między źródłem a celem ruchu pieszych.

   - Przejścia należy lokalizować przede wszystkim przy skrzyżowaniach dróg.

   - Lokalizując przejścia na skrzyżowaniach, należy wyznaczać je na wszystkich jezdniach, w poprzek których dopuszczone zostało przekroczenie jezdni, w sytuacjach wynikających z warunków ruchu można wyznaczyć przejścia nie na wszystkich wlotach.

   Ponadto przepisy pkt 4.2.1. załącznika nr 2 do ww. rozporządzenia z dnia 3 lipca 2003 r. stanowią, iż przejścia dla pieszych wyznacza się prostopadle do osi jezdni. W uzasadnionych przypadkach, np. w rejonach skrzyżowań, dopuszcza się wyznaczenie przejść ukośnie do osi jezdni, przy czym skos nie może być większy od 1:3.

   Mając na względzie powyższe, odpowiadając na pierwsze i drugie pytanie postawione w interpelacji pani poseł Alicji Dąbrowskiej, uprzejmie informuję, że obowiązujące przepisy umożliwiają wyznaczenie przejść dla pieszych prostopadle, jak i ukośnie do osi jezdni. Pragnę również zapewnić Panią Marszałek, że zarówno aktualny stan prawny i potrzeby społeczne w zakresie prezentowanym przez panią poseł Alicję Dąbrowską nie wymagają podejmowania przez resort prac legislacyjnych.

   Odnosząc się do trzeciego pytania z interpelacji pani poseł Alicji Dąbrowskiej, uprzejmie wyjaśniam, że decyzję o wprowadzeniu zmian do funkcjonujących w organizacji ruchu rozwiązań technicznych (m.in. tych przedstawionych w interpelacji) podejmuje organ zarządzający ruchem.

   Organy te określa art. 10 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2012 r. poz. 1137, z późn. zm.), zgodnie z którym:

   - generalny dyrektor dróg krajowych i autostrad (GDDKiA) zarządza ruchem na drogach krajowych,

   - marszałek województwa zarządza ruchem na drogach wojewódzkich,

   - starosta zarządza ruchem na drogach powiatowych i gminnych.

   Kompetencje wymienionych organów (GDDKiA, marszałka województwa oraz starosty) nie obejmują zarządzania ruchem na drogach publicznych położonych w miastach na prawach powiatu.

   Natomiast organem zarządzającym ruchem na drogach publicznych położonych w miastach na prawach powiatu, z wyjątkiem autostrad i dróg ekspresowych, na podstawie przywołanych wyżej przepisów jest prezydent miasta.

   Zarządzanie ruchem na drogach wewnętrznych, w tym w strefie ruchu i strefie zamieszkania, należy do podmiotu zarządzającego tymi drogami.

   Zmiana organizacji ruchu wymaga sporządzenia projektu organizacji ruchu. Projekt organizacji ruchu, na podstawie którego właściwy organ zatwierdza organizację ruchu, musi być zgodny z wymaganiami zawartymi w przepisach rozporządzenia ministra infrastruktury z dnia 23 września 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków zarządzania ruchem na drogach oraz wykonywania nadzoru nad tym zarządzaniem (Dz. U. Nr 177, poz. 1729).

   Wobec powyższego uprzejmie wskazuję, że ww. organy zarządzające ruchem posiadają niezbędne kompetencje do podejmowania decyzji w sprawach dotyczących zmian organizacji ruchu w związku z wyznaczeniem przejść dla pieszych.

   Z poważaniem

   Sekretarz stanu

   Tadeusz Jarmuziewicz

   Warszawa, dnia 22 marca 2013 r.